3 Saat Susuz Kalan Cengiz Tunca, Toplu Taşıma Araçlarına Su Otomatı Buluşunu Gerçekleştirdi!

0
37

500T’de 3 Saat Susuz Kalınca Yaşamının Buluşunu Yapmış oldu! 76 duraklı 500T hat numaralı hususi halk otobüsündeki yolculuğu esnasında üç saat susuz kalan Cengiz Tunca, toplu taşıma araçlarına su otomatı koyma fikrini geliştirerek cihazın projesini hazırlayıp ulusal ve internasyonal patentini aldı.

İstanbul’da Tuzla-Topkapı içinde çalışan 76 duraklı 500T hat numaralı hususi halk otobüsündeki yolculuğu esnasında üç saat susuz kaldıktan sonrasında aklına toplu taşıma araçlarına su otomatı koyma fikri gelen icat eden Cengiz Tunca, bu fikrini geliştirerek cihazın projesini hazırlayıp ulusal ve internasyonal patentini aldı.

Cihazın prototipini İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı Teknokent’te hazırlatan ve teknik testlerin peşinden üretime hazır hale getiren Tunca, aleti Sumat markasıyla tescil ettirdi.

115 Bin Noktaya Yerleşticrecek

Milliyet’te yer edinen habere gore; Tunca’nın buluş etmiş olduğu su otomatı, İstanbul’da belediye otobüsü, metrobüs, metro ve tramway vagonlarında 15 bin noktaya yerleştirilecek. Ek olarak cihazın daha büyük hacimli olan modeli başta yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgeler olmak suretiyle şehrin tüm meydanlarına konulacak. Cihazın içinde 30 tane 33 cl’lik su bulunacak. Aygıt para yerine temaslı ödeme özelliği olan kredi kartı, cep telefonu ve İstanbul Kart ile çalışacak.

Su Daima Soğuk Duracak

Sumat’ın içinde soğutma sistemi olacağını belirten Tunca, şu detayları verdi: “Soğutma sistemi yardımıyla otomat içindeki su daima soğuk duracak. Aygıt hem soğutuculu olduğundan, hem de sirkülasyonu fazla olacağından, sıcakta kalmış sularda görülen plastik kokusu ve mantarlaşma meydana gelmeyecek. Su daha sıhhatli koşullarda tüketiciye ulaşacak. Fiyatı da piyasadaki öteki sulardan daha düşük olacak. Otomattaki su şişesi sayısı azalınca otobüs ve metroların ana duraklarına yerleştirilecek soğutuculu depolardan aktarma yapılacak.”

Ergonomik Tasarım

Tunca, “Bilhassa mesai öncesi ve sonrasında toplu taşıma araçlarında artan yolcu sayısı sebebiyle her hacim fazlaca kıymetli oluyor. Otomat, fazla yer kaplamaması için minimum ölçekte tasarlandı. Otobüs, metrobüs, metro ve tramwaylara yerleştirilecek olan otomatın boyu 72, eni 30, derinliği 28 santimetre olacak” diye konuştu.

İstihdam Sağlayacak

Otomatlardaki yığın takibinin online olarak şirket merkezinden takip edileceğini kaydeden Tunca, şunları söylemiş oldu: “Her Sumat’a yerleştirilecek sim kart ile yığın takip edeni yapılacak. Aygıt ana bilgisayara bağlı olacak. Böylece, satın alınan her şişe su merkezden ve sahadaki görevlilerin cep terminallerinden görülecek. Su azalınca sahada çalışacak 400 kişilik ekip kendi bölgesindeki araçlara dolum meydana getirecek. Belediyenin şirketi Hamidiye suları ile protokol imzaladık, Büyükşehir Belediyesi’nden karar çıkınca cihazların montajına başlayacağız.”

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 + 2 =