300 milyon dolarlık eseri ikiye bölüp 500 liraya sattılar!

0
6
300 milyon dolarlık eseri ikiye bölüp 500 liraya sattılar!

Çinde çalınan Mao Zedongun şiir yazdığı parşomen bulundu. Hırsızların 300 milyon dolar değer biçilen parşomeni ikiye böldüğü görüldü. Hırsızların elyazmasını 65 dolara sattığı öğrenildi.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde hırsızlar milyonlarca dolarlık bir koleksiyon parçasına zarar verdi.Hong Kong’da bir sanat koleksiyoncusunun evine giren hırsızlar birçok eseri çaldı.Üç hırsızın çaldığı eserler arasında ülkenin kurucu lideri Mao Zedong’un şiir yazdığı 2.8 metre uzunluğundaki parşomen de bulunuyordu.NTV’nin aktardığına göre, parşomenin çok uzun olduğunu düşünen hırsızlar çareyi sahibi 300 milyon dolar değer biçilen parçayı ikiye bölmekte buldu.Eylül ayında meydana gelen hırsızlıkta ayrıca antik mühürler, bakır paralar ve Mao’nun başka elyazmaları da çalınmıştı. Koleksiyoncuya göre çalınan eserlerin toplam değeri 645 milyon doları buluyordu.Hırsızların çaldıkları eseri 65 dolara sattığı tespit edildi. Aldığı ürünün sahte olduğunu düşünen müşteri haberleri görünce polise başvurdu. Tutuklanan müşteri kefaletle serbest bırakıldı.Polis üç hırsızdan birini yakaladı. Diğer ikisinin halen arandığı bildirildi. 

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/dunya/300-milyon-dolarlik-eseri-ikiye-bolup-500-liraya-sattilar-6325072 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

sixteen + seven =