37 yıl sonra ilk kez dışarıda

0
6
37 yıl sonra ilk kez dışarıda

DNA testiyle masum olduğu kanıtlanan ABDli Robert DuBoise, hapishane önünde annesine sarıldı. ABDnin konuştuğu adam, 1983 yılında ABD Floridada genç bir kıza tecavüp edip öldürdüğü suçlamasıyla hapse atılmıştı.

ABD’nin Florida eyaletinde tecavüz ve cinayet suçlamasıyla 37 yıl hapis yatan Floridalı bir mahkumun DNA testi sonucu suçsuz olduğu ortaya çıktı.DNA kanıtları, 1983 yılında 19 yaşındaki Barbara Grams’a tecavüz ve cinayetten 37 yıl hapse mahkum edilen Robert DuBoise’yi akladı.ABD’nin konuştuğu adam, Florida’ya bağlı Bowling Green’deki Hardee cezaevinden yürüyerek çıktığında onu bekleyenler arasında annesi ve kız kardeşi de vardı.Gazetecilere konuşan DuBoise, “Çok güçlü bir ferahlama hissediyorum, her gün dua ve umut ettim” dedi.Masumiyet Projesi çerçevesinde ortaya çıktıSavcı Warren, kaybolduğu düşünülen kanıtların, 55 yaşındaki Robert Duboise’nin 1983’te söz konusu suçu işlemediğini kanıtladığını belirttiği konuşmasında, New York merkezli ”Masumiyet Projesi” çerçevesinde 11 ay süren çalışmada, DNA kanıtlarının yeniden incelenmesi sonucu gerçeğin ortaya çıktığını kaydetti.Warren, Twitter hesabında da, ”2016 yılında, şüpheli mahkumiyetleri incelemek için bir Mahkumiyet İnceleme Birimi oluşturacağıma söz vermiştim. Bugün, işlemediği bir cinayetten 37 yıl hapis yatan bir adamı temize çıkarma sürecini başlattık ve gerçek katilin peşine düşüyoruz.” paylaşımında bulundu.Öte yandan, Florida’daki bir yerel gazetenin haberinde, işlemediği bir suçtan dolayı yargılanan Robert Duboise’nin 1983 yılında görülen davasında önce ölüm cezasına çarptırıldığı fakat hakimin cezayı daha sonra ömür boyu hapse çevirdiği bilgisi yer aldı.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/dunya/37-yil-sonra-ilk-kez-disarida-6292116 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − 20 =