50 Milyar Lira Kefalet Kredisi Kullandırıldı

Geçen senenin sonunda kredi yapılandırması olduğunu aktaran KGF Genel Müdürü Gergeli, yılın başında bugüne kadar toplamda 50 milyar lira kullandırıldığını, sistemin çok güçlü veri tabanı ile teknolojiye sahip olduğunu açıkladı.

0
82

Geçen senenin sonunda kredi yapılandırması olduğunu aktaran KGF Genel Müdürü Gergeli, yılın başında bugüne kadar toplamda 50 milyar lira kullandırıldığını, sistemin çok güçlü veri tabanı ile teknolojiye sahip olduğunu açıkladı.

Kredi Garanti Fonu (KGF) Genel Müdürü İsmet Gergeli, kullandırılan krediler ve kefalet desteğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Geçen seneden bugüne kadar toplamda 467 bin 776 firmaya 225 milyar lira tutarında kredi ile 227,3 milyar lira tutarında kefalet desteği sağlandığını söyledi. Sistemin böylesine güzel bir başarı elde etmesinin çok güzel olduğunu söyleyen Gergeli, 35 milyar lira tutarında yeni paket desteği verildiğini, son 10 günlük sürede kefalet kullanım miktarının ise 4,6 milyar liraya kadar çıktığını söyledi.

“Krediye Ulaşım Kolay Hale Geldi”

Kredi Garanti Fonu’nun geçen senenin sonunda tekrardan yapılandırmaya gittiğini söyleyen Gergeli, bunun sonucunda da reel sektörün uygun maliyet ve uygun vadelerde kredilere ulaşımlarının kolay hale getirildiğini aktardı.

“40 Milyar Lirası İhracat Finansmanı İçin”

Sistemin çok güçlü teknoloji ile veri tabanına sahip olduğunu söyleyen Gergeli, bunun sonucunda da kredi taleplerinin 24 saat içinde yanıtlanabildiğini, alınan karar doğrultusunda 250 milyar tutarında Hazine destekli kredi kefaletinin kullandırılmasına start verildiğini, ilk dönemde 222 milyar lira tutarındaki kredi karşılığında 199 milyar liralık kefalet sağlandığını söyledi. Sağlanan bu kredilerin 78 milyar liralık payının imalat sektörüne ait olduğunu aktaran Gergeli, geriye kalan 40 milyar liralık tutarın ise ihracat finansmanı için kullandırıldığını aktardı.

“Yıl Başında Bugüne Kadar 50 Milyar Lira Kullandırıldı”

Hazineyle 2. Protokolün yapıldığını söyleyen Gergeli, 2018 yılının başından bugüne kadar 50 milyar lira tutarında kefalet olanağı verildiğini, özellikle de yatırım ile ihracat faaliyetlerine daha fazla destek verilmesini gerektiğini, bu kapsamda hem genç girişimci hem de kadın girişimcilerin finansman kullanımlarına da imkan sağlandığını, protokolün hem en önemli hem de en yararlı olan kısmının kredilerin tüm kesime hitap etmesi olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 + 19 =