ABD, Dünya Sağlık Örgütünün Covid19 aşısı çalışmalarına katılmayacak

0
6
ABD, Dünya Sağlık Örgütü'nün Covid-19 aşısı çalışmalarına katılmayacak

Donald Trump yönetimi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) müdahil olduğu için, Covid19a karşı aşı geliştirme ve dağıtma konusunda yürütülen uluslararası çalışmalara ABDnin katılmayacağını açıkladı.

Washington Post gazetesinde yer alan habere göre, Beyaz Saray, 172 ülkenin WHO öncülüğünde yürüttüğü çalışmada yer almayacak. Bu çalışma, “güvenli ve etkili aşıya eşit erişim” amacı taşıyor.Beyaz Saray sözcüsü Judd Deere, ABD’nin “virüsü yenmek için uluslararası ortaklarıyla çalışmaya devam edeceğini, ancak yozlaşmış WHO ve Çin’in etkisi altındaki çok taraflı örgütler tarafından sınırlanmayacağını” ifade etti.Trump, koronavirüs salgınındaki tutumu nedeniyle WHO’yu eleştirmiş ve salgına karşı tavsiyelerinde Çin’in etkisinde olmakla suçlamıştı.Kaynak: BBC Türkçe

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/dunya/abd-dunya-saglik-orgutunun-covid-19-asisi-calismalarina-katilmayacak-6295955 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × 5 =