ABD: Libyada 2 bin Rus paralı asker savaştı

0
5
ABD: Libya'da 2 bin Rus paralı asker savaştı

AFRICOM, Wagner Grubuna bağlı 2 bin paralı askerin savaş ağası Halife Hafterle birlikte cephede yer aldığını duyurdu.

ABD Afrika Kuvvetleri Komutanlığı (AFRICOM), Rus güvenlik şirketi Wagner’e bağlı paralı 2 bin askerin ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter saflarında savaştığını açıkladı.
AFRICOM Halkla İlişkiler Sorumlusu Nicole Kirschmann Trablus merkezli February televizyon kanalına yaptığı açıklamada, bölgede güvenliğin sağlanması için Libya’nın huzur ve istikrara kavuşması gerektiğini belirtti.
Kirschmann, “AFRICOM, Libya’da halihazırda Rus Wagner şirketine bağlı 2 bin kişinin faaliyet gösterdiğini tahmin ediyor.” dedi.

Kremlin destekli Rus şirketlerinin Afrikayı istikrarsızlaştırdığını belirten Kirschmann, Libya’da çözümün siyasi yollardan sağlanması gerektiğini vurguladı.
Hafter güçlerinin destekçisi Rus Wagner şirketi
Kremlin Sarayı’nın yemek işini yönettiği için “Şef” lakabıyla anılan Yevgeny Prigozhin’e ait güvenlik şirketi Wagner grubu, Suriye, Ukrayna, Libya ve Afrika ülkelerinde paralı askerleri ve siyasi faaliyetleriyle tanınıyor.
Rusya’nın Kırım’ı yasa dışı ilhakı ve Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı gruplara Moskova’nın desteği sırasında ismi sıkça duyulan Wagner, Birleşmiş Milletler raporlarına göre 1000’den fazla paralı askeriyle Trablus’un sıcak cephe hatlarında Hafter için savaşıyor.
Libya hükümeti, Trablus’un güneyindeki cephelerde ele geçirdikleri bir yabancı paralı askerin cesedine ilişkin soruşturma başlattıklarını, tahkikatın sonuçlarını uluslararası toplumla paylaşacaklarını duyurmuştu.
Çin’in en zengin iş insanlarından He Şianjian evinde rehin alındı, nehri yüzerek geçen oğlunun ihbarıyla kurtarıldı.
 

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/dunya/abd-libyada-2-bin-rus-parali-asker-savasti-6236722 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 + three =