ABD’nin Yeni Ticari Savaşı Avrupa Birliği’yle!

Avrupa Birliği, gümrük vergisi uygulaması karşısında ABD’ye misilleme yapmaya hazırlanıyor. Birlik, misilleme sonrasında konunun Dünya Ticaret Örgütü’ne taşınmasını da sağlayacak.

0
46

Avrupa Birliği, gümrük vergisi uygulaması karşısında ABD’ye misilleme yapmaya hazırlanıyor. Birlik, misilleme sonrasında konunun Dünya Ticaret Örgütü’ne taşınmasını da sağlayacak.

Amerika Birleşik Devletleri, çelik ve alüminyum ürünlerine karşı başlattığı vergi uygulaması yüzünden birçok ülke mağduriyet yaşamaya başladı. Yapılan yüksek oranlı gümrük vergisi uygulamasının sonuçları ile karşı karşıya kalmaya başlayacak olan ABD, Avrupa Birliği’nden yeni bir misilleme ile karşı karşıya kalacak. Birlik, aynı zamanda konunun Dünya Ticaret Örgütü’ne taşınması gerektiğini de vurguluyor.

Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerden ithal edilmekte olan çelik ve alüminyum ürünleri için ek gümrük vergisi uygulaması kararı alan Amerika Birleşik Devletleri, bu karar ile birlikte küresel ekonomide önemli bir denge sarsıntısı yaratmıştı. Global düzeydeki ekonominin öncüleri arasında yer alan ABD ve AB arasında yaşanan bu gerginliğin tırmanması, kurları ve siyasi dengeleri de derinden etkilemeye başladı.

Avrupa Birliği tarafından Gümrük Vergisi Uygulaması konusunda yapılan açıklamada, uygulamanın Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelere karşı gerçekleştirilmesi halinde üst düzey sertlikte bir karşılık verileceğini belirtmiş, Avrupa Birliği’nin gümrük vergilerinden daimi bir şekilde muaf olması gerektiği vurgulanmıştı. Lakin birlik tarafından yapılan bu uygulama ABD Başkanı Trump’ın kararını değiştirmesine etki yaratmamış, ABD ek gümrük vergisi uygulamalarını AB’den ithal edilen demir, çelik ve alüminyum ürünleri için getirmişti.

Avrupa Birliği Konuyu DTÖ’ye Taşıyacak

Avrupa Birliği ek gümrük vergisi uygulamasını Dünya Ticaret Örgütü’ne taşımaya hazırlanıyor. Aynı zamanda birlik, ABD’nin çelik ve alüminyum için uyguladığı ek gümrük vergisine hızlı bir yanıt olarak 10 sayfalık bir listede yer alan tüm ürünler için yüzde 25 düzeyinde ek gümrük vergisi uygulamaya hazırlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen − 13 =