Ağustos ayında kartla ödemede yüzde 22 artış

0
10
Ağustos ayında kartla ödemede yüzde 22 artış

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ağustos ayı verilerine göre, ağustos ayında kartlı ödeme tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artışla 102 milyar TL’ye ulaştı. En fazla kartlı ödeme artışı elektronik eşya, yapı malzemeleri ve mobilya/dekorasyon sektöründe gerçekleşti. Banka kartları ödemelerin vazgeçilmez bir aracı olmaya devam ederken kartlarla yapılan her 5 ödemenin 2’si banka kartlarıyla gerçekleşti.

BKM’nin verilerine göre, ağustos ayı sonunda Türkiye’de 72.6 milyon adet kredi kartı, 176 milyon adet banka kartı kullanılıyor. 2019’un ağustos ayı ile kıyaslandığında kredi kartı sayısında yüzde 6’lık, banka kartı sayısında ise yüzde 11’lik artış görülüyor. Toplam kart sayısı ise 248.6 milyon adede ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 oranında artış gösterdi.Banka kartı gözde
Geçmişte maaş kartı olarak adlandırılan ve sadece para çekmek için kullanılan banka kartları günümüzde ödemelerin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Bugün internetten yapılan ödemelerden simit, kahve, ulaşım gibi mikro ödemelere kadar tüm ödemelerde banka kartlarının kullanıldığı görülüyor. Ağustos ayında banka kartlarıyla 225 milyon adet ödeme yapılırken toplam ödemelerin yüzde 37’sinde banka kartları kullanıldı. 10 yıl önce her 10 kartlı ödemeden 1’i banka kartlarıyla gerçekleşirken, bugün gelinen noktada her 5 kartlı ödemeden 2’si artık banka kartlarıyla yapılıyor.

Elektronik eşya ilk sırada
Kartlı ödemelerde, ağustos ayında en çok artış elektronik sektöründe görüldü. Elektronik eşyanın yüzde 78 ile en fazla artış gerçekleşen sektör olduğu görüldü. Yapı malzemeleri yüzde 49, mobilya/dekorasyon yüzde 33, market-gıda yüzde 28 ve sağlık/kozmetik sektörü yüzde 27 büyüme ile kartlı ödemelerde en fazla artış görülen diğer sektörler arasında yer aldı.
 

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/agustos-ayinda-kartla-odemede-yuzde-22-artis-6304522 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten − ten =