Ahmet’in Kaderi Pamuk Şeker Satmak İçin Tesadüfen Gittiği Sivil Toplum Kuruluşunda Değişti!

0
25
Ahmet’in Kaderi Pamuk Şeker Satmak İçin Tesadüfen Gittiği Sivil Toplum Kuruluşunda Değişti!

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Viranşehir’e gelen 14 yaşındaki Ahmet’in kaderi pamuk şeker satmak için tesadüfen gittiği sivil cemiyet kuruluşunda değişti. Ahmet, açılışında gittiği Hayata Destek Derneği vasıtasıyla okula giriş yaptı, iki kardeşini de okula kaydettirdi.

6 yıl ilkin Suriye’den ailesiyle beraber Viranşehir’e gelen 14 yaşındaki Ahmet ve kardeşleri ekonomik imkansızlıklardan dolayı çalışmak mecburiyetinde bırakıldı. Annelerinin evde hazırladığı pamuk şeker satarak eve katkıda bulunan çocuklar 5 yıl ara verdikleri okullarına tekrar dönemedi. Her fırsatta okula gitmek istediğini söyleyen Ahmet A., hem ekonomik koşullar hem de kaybetmiş olduğu seneler sebebiyle bu hayalini gerçekleştiremedi. Ahmet geçtiğimiz aylarda pamuk şeker satmak için Hayata Destek Derneği’nin Viranşehir’deki cemiyet merkezinin açılışına gitti. Kalabalığı görüp pamuk şeker satacağını düşünen Ahmet orada ne yapıldığını cemiyet merkezi çalışanlarına sordu. Okula kayıtlı olmayan evlatların burada okula kayıt yapıldığını öğrenen Ahmet pamuk şeker satmadan eve dönerek ailesine okula gitmek için bir fırsatının bulunduğunu söyledi. Ailesini ikna eden Ahmet dernek vesilesiyle okula yazıldı. Okul çağındaki 2 kardeşi de aynı şekilde dernek tarafınca okula kaydettirildi. Ahmet’in babası Muhammed A. ise mevzuyla ilgili, “Savaştan geldik, yol yordam bilmeyiz, dil bilmeyiz, maddi imkânımız yok. Bilsem ilk günden okula göndermez miydim çocuğumu?” dedi.

‘Çocuk Oyuncağı Değil’

Hayata Destek Derneği Direktörü Gökyüzü Genel Karaosmanoğlu, “Ahmet benzer biçimde okul imgesel kurarken ev bütçesine katkı için çalıştırılan maalesef fazlaca sayıda çocuk var. Biz evlatların en temel hakları olan çocukluğunu yaşama ve eğitime erişim için mevsimlik ziraat sahaları başta olmak suretiyle etkinlik yürüttüğümüz tüm bölgelerde çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. 2012 yılı resmi verilerine bakılırsa Türkiye’de ortalama 1 milyon çocuk, ağır ve tehlikeli koşullarda çalıştırılıyor. Ülkemize sığınan 4 milyona yakın mültecinin çalıştırılan çocuklarını da dâhil ettiğimizde bu sayı 2 milyona ulaşıyor. Bu iş çocuk oyuncağı değil” dedi.

Yıldan Yıla Artıyor

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiyle Savaşım Günü kapsamında CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin hazırladığı Çocuk İşçiler Raporu’ndaki SGK verileri çocuk işçi sayısındaki ve iş kazalarındaki artışı gözler önüne serdi. Rapora bakılırsa 2003-2017 yılları aralığında 37 bin 445 çocuk iş kazalarında yaralandı. Bu evlatların 2 bin 897’sinin de 14 yaşından ufak olduğu belirlendi. Bu zamanda iş kazası geçiren çocuk sayısındaki oransal artış ise yüz 2 bin 747 oldu. Gene iş kazalarında 114 çocuk yaşamını yitirdi. Verilere bakılırsa 2003 senesinde 3 çocuk iş kazası geçirirken, 2017 senesinde bu sayı 37 kat artarak, 113’e terfi etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eleven + 1 =