Akıllı traktörle tasarruf

0
11
Akıllı traktörle tasarruf

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinin (Tarım Kredi) teknoloji alanında faaliyet gösteren iştiraki TARNETin yerli imkanlarla ürettiği Akıllı Traktör Sistemi (ATS) ile çiftçiler, otomatik olarak toprak işleme, gübreleme ve ilaçlama gibi işlemleri daha az zaman ve maliyetle yapabilecek.

Yürütülen çalışmalarla traktörler, sensör ve yerli konum belirleme komponentleri ile akıllanıyor. Yerli ve milli imkanlara üretilen TARNET ATS, çiftçilere arazileri üzerinde daha kolay ve daha az maliyetle işlem yapabilme yeteneği kazandırıyor.Sistem otomatik ve manuel olmak üzere iki şekilde kullanılabiliyor. Ayrıca akıllı telefonla herkesin sistemi kullanabilmesini de sağlıyor. ATS kullanan çiftçi ilk olarak arazisinin sınırlarını sisteme girecek. Akıllı sistem sayesinde ilaçlama, toprak işleme, ekim ve gübreleme gibi yapacağı iş için traktöre bir rota oluşturulacak.Sürücüyle hareket eden traktör belirlenen rotada işlemini yaparken bir sapma olursa sistem uyarı verecek. Manuel kullanımında sisteme sürücü müdahale ederek sapmayı düzeltebilecekken, otomatik seçeneğinde ise sistem traktörü tekrar belirlenen rotaya sokacak.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/akilli-traktorle-tasarruf-6366587 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 + three =