Akkuyu NGS için üretilen reaktör basınç kabı Türkiyeye gönderildi

0
10
Akkuyu NGS için üretilen reaktör basınç kabı Türkiye'ye gönderildi

Akkuyu Nükleer AŞ, Mersinde inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) ilk ünitesi için üretilen reaktör basınç kabının Türkiyeye gönderildiğini bildirdi.

Akkuyu Nükleer AŞ, Mersin’de inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) ilk ünitesi için üretilen reaktör basınç kabının Türkiye’ye gönderildiğini bildirdi.Kurumdan yapılan açıklamaya göre, 12 metre uzunlukta ve 330 ton ağırlığındaki reaktör basınç kabı, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’ın mühendislik bölümü Atommash tarafından yaklaşık 3 yılda üretildi.Basınç kabı, yaklaşık 3 bin kilometrelik deniz yolculuğunun ardından sahaya ulaşacak.Çalışmalar kapsamında, bir ay önce 4 buhar jeneratörünü Akkuyu NGS’nin inşaat sahasına gönderen Atommash, reaktör basınç kabının da ulaşmasıyla, ilk ünitede yer alan reaktörün birinci devresinin tüm büyük boyutlu ekipmanlarının Türkiye’ye sevkiyatını tamamlamış olacak.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/akkuyu-ngs-icin-uretilen-reaktor-basinc-kabi-turkiyeye-gonderildi-6315769 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 + 11 =