AKP, İnfaz Süresi ve Şartlı Salıverilme Süreleri Üzerinde Değişiklik Yapmayı Planlıyor!

0
29
AKP, İnfaz Süresi ve Şartlı Salıverilme Süreleri Üzerinde Değişiklik Yapmayı Planlıyor!

AKP, cezaevlerindeki doluluk oranını azaltmak için infaz sisteminde değişim planlıyor. AKP iki formül üstünde çalışıyor: İnfaz süresinin uygulanma oranını “beşte üçe” düşürme ve şartlı salıverilme süresine 1 yıl kalanların denetimli serbestlikten yararlandırılması. Hanım ve çocuğa sertlik, çocuk istismarı ve uyuşturucu suçları kapsam dışı duracak ya da indirim sınırı olan olacak.

AKP, adı “af” olmasa da MHP’nin talebini karşılamak ve 260 binin üstünde hükümlü ve tutuklunun bulunmuş olduğu cezaevlerindeki doluluk oranını azaltmak için iki formül geliştirdi. Hapis cezalarındaki infaz süresinin uygulanma oranını “yarısı”ndan “üçte iki”ye çıkaran AKP, söz mevzusu oranı tekrardan düşürmek istiyor. “Yarısı”nın da azca olacağını değerlendiren AKP kurmayları, “Yarısından bir tık fazla, üçte ikiden bir tık azca olabilir” görüşünü dile getiriyor. Oranın “beşte üç” biçiminde uygulanabileceği kaydediliyor. Erken tahliye için ikinci formülün ise, “şartlı salıverilme süresine 1 yıl kalanların denetimli serbestlik uygulanarak tahliye edilmesine” ilişkin hükümdeki sürelerin kademelendirilmesi olacağı belirtiliyor. Buna bakılırsa, tüm cezalara “standart 1 yıl” yerine 20 yıl hapis cezası olan bir hükümlüye 2 yıl, 2 yıl hapis cezası olana ise 2 ay benzer biçimde bir sisteme geçilmesi üstünde duruluyor.

Adalet Bakanlığı, “Yargı Reformu Strateji Belgesi”nde yer edinen hedeflerle ilgili yasal düzenlemeleri TBMM’den geçirebilmek için iki yargı paketi üstünde çalışıyor. TBMM’ye gelecek günlerde sunulması, İstanbul seçimi öncesinde en azından komisyondan geçirilmesi hedeflenen ilk pakette, egemen ve savcı yardımcılığı, avukatlara yapılacak meslek imtihanı, istinafta kesinleşen 5 senenin altındaki cezalara temyiz yolunun açılmasının da aralarında bulunmuş olduğu kapsamlı düzenleme içermeyen değişikliklerin yer alması planlanıyor. İkinci pakete ise ceza infaz sisteminde değişim, erken yaşta evlilikler, nafaka benzer biçimde birden fazla maddede değişim gerektiren düzenlemelerin konulması planlanıyor. Paketlere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yapılacak son değerlendirmenin peşinden netlik kazandırılacağı kaydediliyor.

MHP’nin Talebi De Karşılanacak

AKP, 24 Haziran 2018 tarihinde meydana getirilen Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi öncesinde af yasa önerisi veren MHP’nin talebini kabul etmedi; sadece Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Yasası’ndaki infaz süreleri ve denetimli serbestlik koşullarını esnetip, MHP’yi de memnun ederek, “dolaylı af” getirmeyi planlıyor. AKP, iktidara ulaştıktan sonra ceza mevzuatında değişim yaparken cezaların infaz sürelerinde değişikliğe gitmiş, ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezası dışındaki cezalarda “yarısı” olarak uygulanan infaz süresini “üçte iki” oranına çıkarmıştı. Buna bakılırsa 20 yıl hapis cezası kesinleşen bir hükümlü AKP öncesinde 10 yıl cezaevinde yatarken, üçte iki oranının getirilmesiyle 13 yıl 3 ay cezaevinde kalması sağlandı. Şimdi ise infaz oranının nasıl sonuçlanacağı mevzusunda değişik görüşler dile getiriliyor. Tekrardan “yarısı” oranına geri dönülebileceği ifade edilirken, infaz süresinin “üçte iki” yerine “beşte üç” uygulanması eğilimi ağırlıklı olarak dile getiriliyor. Beşte üç oranının uygulanması durumunda 20 yıl ceza alan bir hükümlü, 12 yıl cezaevinde hapis yatacak.

Kademeli Sistem

İnfaz sürelerinin tekrardan belirlenmesinin yanı sıra “denetimli serbestlik” sürelerine de aşama getirilmesi planlanıyor. Mevcut yasaya bakılırsa, tahliyesine (koşullu salıverilmesine) 1 yıl yada daha azca süre kalan iyi halli hükümlülerin, talebi halinde cezalarının koşullu salıverilme geçmişine kadar olan kısmının denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak tahliyesine karar verilebiliyor. Denetimli serbestlik süresine aşama getirilmesi, her ceza için ayrı süreler belirlenmesi üstünde duruluyor. AKP yöneticileri, “20 yıl hapis cezası alan hükümlü de 2 yıl hapis cezası alan hükümlü de tahliyesine 1 yıl kala denetimli serbestlikten yararlanıyor. 20 yıl için 2 yıl, 2 senelik ceza için 2 ay benzer biçimde süreler belirlenebilir. Bunların hangi formülle uygulanacağı üstündeki emekler sürüyor” görüşünü dile getirdi.

Bazı Suçlar Kapsam Dışı

Söz mevzusu yasada değişim yapılırken, hanım ve çocuğa sertlik, evlatların cinsel istismarı ve uyuşturucu suçları başta olmak suretiyle bazı suçların kapsam haricinde tutulması ya da infaz sürelerindeki indirimin daha sınırı olan olması üstünde duruluyor. Hükümlülerin şartlı salıverilme için cezalarının son 6 ayında açık cezaevinde bulunma koşulundaki süreler de tekrardan değerlendiriliyor. Hırsızlık ve darp benzer biçimde suçlarda faillerin asla cezaevine girmeden cezaların ertelenmesinin yarattığı hastalık sebebiyle bu benzer biçimde suçlarda oldukça kısa süre olsa da hapis yatılması için düzenleme yapılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen − seven =