App Storea Starlink uygulaması geldi

0
8
App Store'a Starlink uygulaması geldi

SpaceX, çok yakında yeni nesil uydu ağı projesi Starlink’i hayata geçirecek. Elon Musk, bu proje sayesinde bütün dünyaya internet sağlayabilecek. SpaceX, Starlink uygulamasını ABD’deki App Store’a ekledi, yani proje çok yakında herkese açık hale gelecek. Uygulama henüz Google Play Store’da yer almadı.

Uygulama, Starlink şebekesine bağlantı yapmak, hız testi yapmak ve bağlantı sorunlarını gidermek gibi özelliklere sahip.Bir Reddit kullanıcısına gelen Starlink beta testi linki, Starlink ağına aylık bağlantının bedelini ortaya çıkardı. Kullanıcıya gelen e-postada aylık bağlantı ücretinin 99$, şebekeye özel Wi-Fi modemin ise 499$ bedellere sahip olacağı aktarılıyor.Firma, Beta testi sırasında 50 Mbps ile 150 Mbps hızlar arasında hizmet vereceğini vaat ediyor ancak sorunlar yaşanabileceğini de ekliyor. Starlink, bu ayın 34’ünde yörüngeye 60 adet daha Starlink İnternet uydusu yerleştirmişti. Son fırlatma seferiyle birlikte 2008’de Falcon 1’in fırlatılmasıyla başlayan operasyonda 100. Kez yörüngeye uydu fırlatılmış oldu. SpaceX’in sosyal medya hesaplarında bu tarihi operasyon için özel bir video yayınlandı.Firmanın planlarına göre bu yılın sonuna kadar ABD’deki ve Kanada’daki Starlink uydu fırlatma operasyonlarının hepsi tamamlanacak ve 2021 yılında tüm dünya hizmetten faydalanabilecek. 

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/teknoloji/app-storea-starlink-uygulamasi-geldi-6341805 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 + 14 =