Arıcılara hava durumu desteği cep’ten gelecek

0
11
Arıcılara hava durumu desteği cep’ten gelecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, meteorolojik verilerin arıcılıktaki önemine dikkati çekerek, “Arıcılarımızın olumsuz meteorolojik durumdan daha az etkilenmeleri için Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) olarak tahmin ve erken uyarılarımızla süreçte yer alacağız. Kuvvetli meteorolojik hadiselerle ilgili uyarılarımızı SMS ile arıcılarımıza direkt ulaştıracağız. Böylece balın miktarına ve kalitesine katkı sağlamış olacağız” dedi.

Pakdemirli, MGM ile Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği (TAB) arasında tarımsal alandaki meteorolojik tahminlerin paylaşımı konusundaki iş birliği protokolünün imza töreninde yaptığı konuşmada, arının geleceğinin gıdanın geleceği demek olduğunu söyledi.Türkiye’nin bitki örtüsü, bitki çeşitliliği, iklimi, coğrafî yapısı ve koloni varlığı bakımından tam bir arıcılık üssü olduğunu aktaran Pakdemirli, “8.1 milyon arılı kovan, 83 bin 210 arıcılık işletmesi ve 114 bin 471 ton bal üretimiyle de ülkemiz, dünyada ikinci sırada yer almakta. Üretilen 114 bin 471 ton balın 30 – 40 bin tonu çam balı olmakta ve bunun 6 ila 8 bin tonu ihraç edilmektedir. Türkiye’de bal üretiminin yaklaşık yüzde 25’i çam balı niteliğinde olup, doğrudan çam orman alanlarından elde edilmektedir” şeklinde konuştu. Pakdemirli, balın ülke ekonomisine yaklaşık 9 milyar lira katkı sağlandığını söyledi.Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun da tahmin ve erken uyarı kuruluşu olan MGM’nin başta tarım, ulaştırma, sağlık, çevre, enerji ve savunma gibi sektörlere ihtiyaç duydukları stratejik öneme haiz meteorolojik hizmetleri sağladığını aktardı. TAB Başkanı Ziya Şahin ise arıcıların selden dondan zarar görmemesi için birkaç gün öncesinden uyarılacaklarını vurguladı.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/aricilara-hava-durumu-destegi-cepten-gelecek-6374955 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × four =