Arıya, ipekböceğine kaz ve hindiye hibe

0
11
Arıya, ipekböceğine kaz ve hindiye hibe

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, arıcılık projelerine yüzde 50, kaz ve hindi yetiştiriciliği projelerine yüzde 75, ipekböcekçiliği projelerine yüzde 100 hibe desteği verileceğini açıkladı.

“Arıcılık, İpekböcekçiliği, Kaz ve Hindi Yetiştiriciliği Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Uygulama Esasları Tebliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Bakan Pakdemirli, arıcılık desteklemeleri çerçevesinde arı sütü, polen, propolis gibi arı ürünü üretmek isteyen üreticilere hibe verileceğini belirterek, “50 ve üzeri arı kovanı olan ve en az 3 yıl Arı Kayıt Sistemine kayıtlı, Arı Yetiştiricileri veya Bal Üreticileri Birliğine üye üreticilerimiz bu desteklemeye başvurabilecek. Arı ürünleri üretiminde kullanılacak makine, alet, ekipman ve seyyar arıcı barakasına yüzde 50 hibe desteği verilecek” bilgisini verdi. Ekipman alımıİpekböcekçiliği desteklemeleri kapsamında ipekböcekçiliği yapan gerçek ve tüzel kişilere dut bahçesi tesisi, ipekböceği besleme evi inşası, makine, alet ve ekipman alımlarına yüzde 100 hibe desteği sağlanacağını ifade eden Pakdemirli, şunları kaydetti:“Damızlık ve ticari kaz ile ticari hindi yetiştiriciliği desteklemeleri çerçevesinde ise 1000 adet kapasiteli damızlık kaz, 500 adet kapasiteli ticari kaz veya 1000 adet kapasiteli ticari hindi işletmesi yatırımlarına yüzde 75 hibe desteği verilecek. Hibe desteği damızlık kaz işletmelerinde yeni kümes ve kuluçkahane inşaatı, makine, alet ve ekipman alımı için, ticari kaz ve hindi işletmelerinde ise yeni kümes yapımı, makine, alet ve ekipman alımı için uygulanacak.” Pakdemirli, başvuruların Tarım ve Orman Bakanlığı İl/İlçe Müdürlükleri aracılığıyla yapılacağını, yatırıma ilişkin kriterler ve teknik detayların Bakanlığın internet sayfasında yayımlanacak uygulama rehberinde belirtileceğini söyledi.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/ariya-ipekbocegine-kaz-ve-hindiye-hibe-6372446 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 + eight =