Aşı çalışmalarında ‘güvensizlik’ krizi

0
8
Aşı çalışmalarında ‘güvensizlik’ krizi

Dünya genelinde pek çok yetkili ve bilim insanı, testleri devam eden aşıların güvenilirliği konusunda tartışırken ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yaptığı açıklamayla halihazırda var olan gerilimi artırdı.

Radyo sunucusu Hugh Hewitt’in programında konuşan Pompeo, Rusya veya Çin tarafından geliştirilen Kovid-19 aşılarının etkinliğini değerlendirme konusunda Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) güvenmediğini söyledi. Pompeo, “Bütün dünya dikkatle ve ilgiyle bu aşıları incelemek ve aynı şekilde gerçek bilimsel kanıtlara sahip olduğumuzdan emin olmak zorunda, aynı şeyi bu aşıların satış ve dağıtımını yapan herkesten talep ediyoruz. DSÖ’ye olan güven düzeyim neredeyse sıfır, çünkü politik olarak değil, bilim temelinde hareket etmeliler” dedi.Açıklamasında Rusya ve Çin’i de eleştiren Pompeo, iki ülkenin tıpta veya epidemiyolojide atılım değil, siyasi ve diplomatik bir atılım yapmaya çalıştığını öne sürdü.  

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/dunya/asi-calismalarinda-guvensizlik-krizi-6299122 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 − twelve =