Askerlik Süresi Düştü! Yeni Askerlik Sistemi nNe Zaman Yasalaşır, Kaç Madde? Bedelli Ücreti ve Son Durum Bilgisi!

0
26
Askerlik Süresi Düştü! Yeni Askerlik Sistemi nNe Zaman Yasalaşır, Kaç Madde? Bedelli Ücreti ve Son Durum Bilgisi!

Şuan askerde olan ve askere gitmek suretiyle olan binlerce şahıs yeni askerlik sistemini merak ediyor. Mevzuyla ilgili AK Parti’den son dakika açıklaması geldi. Yasa teklifinin bu haliyle onaylanması halinde tabanca altında 6 ayını dolduran 130 bin civarında asker erken terhis edilecek. Mevzuyla ilgili zaaf oluşturmaması için kademeli olarak terhislerin yapılacağı yönünde yorumlar yapılıyordu. Merak tartışmalara Cumhurbaşkanı Erdoğan noktayı koydu. Başkan Erdoğan: ”Yeni askerlik kanunuyla yükümlülerin yarıya yakını derhal terhis olacak, kalanları görevlerine devam edecektir” dedi. Peki, yeni askerlik sistemi ne vakit onaylanacak? Uzun dönem askerler terhis edilecek mi? İşte dört gözle beklenen soruların cevabı…

Yeni askerlik sistemi ile ilgili Meclis mesaisi başlıyor. Hatırlanacağı şeklinde geçtiğimiz hafta yeni askerlik sisteminin ilk iki maddesi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmişti. Sadece TBMM’nin haftalık izne girmesinin peşinden gözler bu hafta ki oturuma çevrildi. 130 bin asker, terhis olmak için bu yasanın çıkmasını bekliyor. Bedelli askerlik 240 bin gösterge rakamının işyar katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak karşılık miktarı Bakanlık tarafınca belirlenecek. Peki, bedelli askerlik iyi mi olacak, yaş sınırı kalkıyor mu? Bedelli askerlik tutarı ne kadar olacak? Kamuoyunda sistem üstündeki münakaşa mevzularından biri de bedelli askerlik kontenjanı. Tabanca altına alınabilecek durumda şu anda 2 milyon 200 bin yükümlü bulunuyor. Tabanca altına alınamayanlar içinde en büyük grubu 1 milyon 600 bin şahıs ile tahsil sebebiyle erteleyenler oluşturuyor. Ayrıca mevcut sistemde her yıl ortalama 700 bin genç, 20 yaşını doldurarak askerliğe elverişli hale geliyor.

Yeni Askerlik Sistemi Ne Süre Yasalaşacak?

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş yeni askerlik sistemi ile ilgili son dakika açıklamasında bulunmuş oldu. Yasa teklifinin cuma gününe kadar geçmesini beklediklerini ifade eden Mehmet Muş, celplerle ilgili yetkinin Ulusal Müdafa Bakanlığı’nda olacağını hatırlattı.

Uzun Dönemler Terhis Edilecek Mi?

Yasa teklifinin bu haliyle onaylanması halinde tabanca altında 6 ayını dolduran 130 bin civarında asker erken terhis edilecek. Mevzuyla ilgili zaaf oluşturmaması için kademeli olarak terhislerin yapılacağı yönünde yorumlar yapılıyordu. Merak tartışmalara Cumhurbaşkanı Erdoğan noktayı koydu.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sözleri:

Yeni askerlik kanunuyla yükümlülerin yarıya yakını derhal terhis olacak, kalanları görevlerine devam edecektir. Yükümlü askerlikle ilgili sıkıntılar ve gereksinimler var ise çözüm üretmek, ülkenin yöneticileri olarak bizim asli görevimizdir. Bu düzenleme bir taraftan ustalaşmış askerliği yaygınlaştıracak, öteki taraftan da bu ülkenin tüm evlatlarının temel askeri eğitimden geçmesini sağlayacak bir anlayışla hazırlanmıştır. (Yeni askerlik sistemi) Ne ülkemiz sınırları içinde ne de KKTC başta olmak suretiyle ülkemiz sınırları haricinde hiçbir aksaklık yaşanmayacaktır. Altını çizerek ifade etmek isterim, yeni sistemle TSK’de zaafiyet oluşacağı iddialarının hiçbir temeli yoktur. Bugün toplamda 419 bin olan Türk Silahlı Kuvvetleri mevcudunun 200 bine yakını, şu demek oluyor ki ortalama yarısı subay, astsubay, yedek subay, uzman, sözleşmeli er ve erbaş kadrolarındaki muvazzaf personelden oluşmaktadır. Eleştiri görevlerde, bilhassa terörle mücadelede vazife üstüne alan tüm birliklerimiz muvazzaf askerlerden teşekkül etmektedir. Yedek subaylık ve iki senelik yüksekokul mezunları için bu kanunla gündeme gelen yedek astsubaylık uygulamaları da personel ihtiyacının karşılanmasında mühim bir imkandır.”

Celp Süreci 4’ten 12’ye Çıkarılacak

Yeni askerlik sistemi ile oluşabilecek zaafların önlenmesi fakat teklifte yeni düzenlemeye gidildi. Buna nazaran asker alımları (celp) dönemleri yılda 4 değil her ay şu demek oluyor ki 12 kere yapılacak.

Ulusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar, milletvekillerinin tabanca altında 6. ayını tamamlamış 106 bin askerin terhisine olanak tanınacak olması sebebiyle, personel sıkıntısı çekileceği ve güvenlik zaafiyeti yaşanabileceği endişelerine karşılık yeni sistemde uygulanacak ve TSK’ya her ay tertipli asker takviyesi yapılmasını sağlayacak yeni celp sistemini deklare etti. Akar, şu anda 3 ayda bir yılda 4 olan celp periyodunun tüm yıla yayılacağını bildirdi. Akar, senenin 12 ayında da celp olacağı için sınır birlikleri ve Kıbrıs’ta bir sorun yaşanmayacağını beyan etti.

Bedelli Askerlik Tutarı

Meclis’teki grup toplantısında da gündeme getirilen bu mevzuya, Erdoğan önceki geceki grupta nokta koydu. Erdoğan’ın, “Dövizle askerlik, 5 bin euro olarak uygun görüldüyse aynen devam edilsin” söylediği kaydedildi. Erdoğan, böylece 5 bin euro (ortalama 31 bin TL) olarak belirlenen tutarın teklifteki haliyle korunmasını istedi. Akar’ın da, şu anda döviz kuru sebebiyle bu tutarın 5 bin euroya denk düştüğünü, sadece döviz kurunun düşmesi halinde bu rakamın da düşeceğine işaret etmiş olduğu öğrenildi

Yeni Bedelli Askerlik İyi mi Olacak?

Bedelli askerlik 240 bin gösterge rakamının işyar katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak karşılık miktarı Bakanlık tarafınca belirlenecek. Bedelli askerlik mevzusunda, 40 bin gösterge asteğmen maaşına karşılık ediyor, asteğmen maaşı da bugün itibarıyla aşağı yukarı 5 bin küsur lira. Dolayısıyla 6 aylık asteğmen maaşından bahsediyoruz. Bedelli 31 bin lira, dövizle askerlik ise bunun avro karşılığı olacak. Bedelli askerlik eğitim süresi 1 ay olacak. Öğretmenler temel eğitimlerinden sonrasında Ulusal Eğitim Bakanlığı emrine verilecek. Güvenlik hizmetleri sınıfına mensup personel ile polis eğitim ve öğretim kurumlarında tahsil görenler yada bu kurumların giriş sınavlarını kazananlar askerlik hizmetini yapmamış olanların askerlik işlemleri ertelenecek. Jandarma ve Sahil Güvenlik mensuplarının askerlik hizmetleri ertelenecek. Tabiplerin askerlik hizmetine ilişkin eğitimlerinden sonrasında Sıhhat Bakanlığı emrine verilecek. Yurtdışında üç yıl çalışanlar dövizle askerlikten yararlanabilecek.

Askerler Erken Terhis Olacak Mı?

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, TBMM Başkanlığına sundukları yeni askerlik sistemine ilişkin kanun teklifine nazaran askerliğin 6 aya düşürüleceğini, bu süreyi dolduranların kanun yürürlüğe girmiş olduğu tarihten itibaren terhis olma olanağına kavuşacağını söylemiş oldu.

Açıklamasının peşinden gazetecilerin sorularını yanıtlayan Muş, bir gazetecinin, “Şu anda askerde olanlar yararlanacak mı?” sorusu üstüne, “Kanun yürürlüğe girmiş olduğu tarihten itibaren, 6 ayı dolduranlar terhis olabilecekler.” yanıtını verdi. Muş, isterlerse bu kişilerin 6 ay daha vazife yapabileceğini istemezlerse de terhis olabileceğini söylemiş oldu.

Kanun yürürlüğe girdiğinde kaç kişinin terhis olacağının sorulması üstüne Muş, bunun planlamasını Genelkurmay Başkanlığının yaptığını belirterek, lüzumlu açıklamaları onların yapacağını beyan etti.

Bedelli Askerlikte Yaş Sınırı Kalkıyor Mu?

Ulusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar, son şekli verilen yeni askerlik sistemiyle ilgili Başkan Erdoğan’a detaylı sunum yapmış oldu.

Akar, bir süredir hazırlıkları devam eden yeni askerlik sistemin son şeklini başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak suretiyle MYK üyelerine ve AK Parti kurmaylarına söyledi. Toplantıya Ankara’da bulunan bazı MYK üyeleri ve grup başkanvekilleri katıldı. Askerlik sisteminin tüm ayrıntılarıyla değerlendirildiği toplantı ortalama 1.5 saat sürdü. Beştepe’de ele alınan yeni askerlik sistemine ilişkin düzenlemenin Erdoğan’ın onayının peşinden gelecek günlerde Meclis’e sevk edilerek 23 Haziran seçimi öncesinde yasalaşması umut ediliyor. Görüşmede 23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbul seçimlerine dönük çalışmalarla, kampanya döneminde atılacak adımların da değerlendirildiği ifade ediliyor.

Bedelli Askerlik Tutarı 31 Bin 343 Lira

Bedelli askerlik düzenlemesinden ise yaş gözetmeksizin isteyen her Türk genci yararlanabilecek. Tüm askerler için geçerli olan bir aylık mecburi eğitim bedelli askerler de ilgilendiriyor olacak. Yeni askerlik sisteminde uygulanacak bedelli askerlik tutarı 31 bin 343 lira olarak belirlendi. Bu miktar altı ayda bir işyar maaşına gelen zam oranında artacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × 5 =