Avrupa Birliği’nden Skandal Türkiye Açıklaması!

0
11
Avrupa Birliği’nden Skandal Türkiye Açıklaması!

Avrupa Birliği, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’e gönderilmiş olduğu ikinci sondaj gemisiyle ilgili bir izahat yapmış oldu. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki enerji hamlesi Avrupa’yı rahatsız etti.

Türkiye’nin sondaj gemisi Yavuz, Karpaz açıklarına ulaşmasıyla eş zamanlı olarak AB’den ‘endişeliyiz’ açıklaması geldi.

Türkiye’nin “Ulusal Enerji ve Maden Politikası” kapsamında, denizlerdeki arama ve sondaj faaliyetlerinin artırılması amacıyla TPAO’nın satın almış olduğu sondaj gemisi Yavuz, Karpaz açıklarına ulaştı. Bu gelişmenin peşinden AB’den Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine ilişkin haddini aşan bir izahat yapılmış oldu.

Avrupa Birliği’nden meydana getirilen açıklamada Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yeni sondaj operasyonunun büyük endişeyle karşılandığı ifade edildi.

Açıklamada bölgede tansiyonun yükselmesinin kabul edilemez olduğu söylenirken Türkiye’nin sondaj çalışmalarının GKRY’nin egemenliklerini ihlal anlamına geldiği savunuldu.

Yavuz KKTC Sularında

Türkiye’nin denizlerdeki arama ve sondaj faaliyetlerinin artırılması amacıyla TPAO’nın satın almış olduğu sondaj gemisi Yavuz, Dipkarpaz Zafer burnu cenup tarafına ulaştı. Yavuz, Gebze’den 20 Haziran’da düzenlenen törenin peşinden yola çıkmıştı. Sondaj gemisi lüzumlu araştırma ve analizler sonrasında bölgede ilk sondajına başlamış olacak. Önceki gün Fatih gemisi için SİHA olduğu iddia edilen bir vasıta, KKTC semalarında uçuş gerçekleştirmiş oldu. Kıbrıs Postası’na konuşan KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, söz mevzusu aracın SİHA değil, İHA bulunduğunu ve uçuşun detayları dahilinde bulunduğunu deklare etti.

Yavuz Sondaj Gemisi

Türk sondaj gemisi Yavuz’da spor ve beyaz perde salonuyla dinlenme odaları bulunuyor. Gemide tam zamanlı bir doktorun vazife almış olduğu 4 yataklı mini hastane de içeriyor.Maksimum yatak kapasitesi 210 olan Yavuz’da görevli Türk personel, çoğu zaman 21 günlük çalışmanın peşinden bir haftalık süreyle eve dönüyor. Yabancı personel ise 28 günde bir izin kullanabiliyor.

Elektrik ihtiyacını 42 megavat kapasiteli dizel yakıtlı jeneratörlerden karşılayan Yavuz’un, 7,5 milyon litre yakıt kapasitesi mevcut.Yapımı 2011’de tamamlanan Yavuz, daha ilkin Tanzanya, Kenya, Malezya ve Filipinler başta olmak suretiyle değişik ülkelerde vazife aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × 1 =