Bakan Çavuşoğlu, İtalyan mevkidaşı ortak basın açıklaması yapıyor

0
7
Bakan Çavuşoğlu, İtalyan mevkidaşı ortak basın açıklaması yapıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ile Dışişleri Bakanlığı’nda görüştü. Görüşmenin ardından ikili bir basın toplantısı düzenledi. Açıklamalarda, Türkiye ve İtalyanın Libya konusunda işbirliği yapacağı duyuruldu.

Çavuşoğlu, İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ile Dışişleri Bakanlığındaki görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.Çavuşoğlu, Di Maio ile görüşmesinde önceki gün yaptığı Libya ziyareti hakkında bilgi verdiğini aktardı. Çavuşoğlu, şunları dile getirdi:
“İtalya ile birlikte Libya’da kalıcı bir barış ve sonuç getirici bir siyasi süreç için çalışmaya devam edeceğiz. Burada İtalya’nın oynadığı kritik rolün farkındayız. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Dengeli bir rol oynadılar. Bazı AB ülkeleri gibi darbeci Hafter’in yanında olmadı ama ateşkes ve siyasi süreç için samimi çaba sarf etti.”

Çavuşoğlu, Libya konusunda bundan sonraki ikili üçlü ve diğer platformlarda İtalya’yı da görmek istediklerini, bunu Rusya’ya ve diğer ülkelere de söylediklerini belirtti.
İtalyan Bakan Maio’nun açıklamaları şöyle:
Libya meselesi artık AB ve İtalya için tehlike arz etmemeli. Bölgede ateşkes için çalışıyoruz. Akdeniz’de istikrar istiyoruz. İtalya ile Libya’da kalıcı barış ve sonuç getirici bir siyasi süreç için çalışmaya devam edeceğiz. 
Öte yandan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Vişegrad Dörtlüsü (V4) Slovakya, Çekya, Macaristan, Polonya Dışişleri Bakanlarıyla video konferans toplantısına katıldı.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/dunya/bakan-cavusoglu-italyan-mevkidasiyla-gorustu-6239343 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twelve + eighteen =