Bankalara Kötü Haber!

0
7
Bankalara Kötü Haber!

Internasyonal kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’ye yönelik açıklamalarda bulunmuş oldu. Moody’s Türkiye’nin bankacılık sistemi görünümü fonlama kırılganlıkları ve sıkıntılı etkinlik koşulları sebebiyle negatif olmaya devam ettiğini belirtti.

Internasyonal kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin bankacılık sistemi için görünümün fonlama kırılganlıkları ve etkinlik şartları sebebiyle negatif olmaya devam ettiğini bildirdi.

Moody’s bankacılık sistemi için görünümün negatif olarak devam etmesinin, bankaların fonlama kırılganlıkları ve sıkıntılı etkinlik şartlarının gelecek 12-18 ayda bankaların finansal güçleri, sağlamlıkları üstünde aşağı yönlü baskı oluşacağını yansıttığını altını çizdi.

Türkiye’nin zayıflayan ekonomisinin yol açmış olduğu yüksek kredi zarar karşılıkları ve yavaşlayan kredi büyümesi sebebiyle bankaların karlılıklarının kötüleşmesini bekleyen Moody’s, “Bir gerilim senaryosunda mevduat sahiplerinin dövize erişimlerini sınırlanması şeklinde olağan dışı siyaset tedbirlerinin uygulanması riski arttı” ifadelerini kullandı.

Moody’s, bazı büyük şirketlerdeki finansal zorluklar, inşaat ve enerji sektörlerindeki cari resesyonist ortamın getirmiş olduğu problemlerin bankaların varlık kalitelerinde kötüleşmeye yol açacağını da öngördü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × 4 =