‘Baş şüpheli Selman’

0
9
‘Baş şüpheli Selman’

Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Dr. Agnes Callamard, İsviçre’nin Cenevre kentinde Anadolu Ajansı’na Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin özel ve ses getirecek değerlendirmelerde bulundu. Callamard, “Bakın, sanıklar gıyaben yargılanıyor. Suudi Arabistan’ın sanıkların Türkiye’ye gitmesine izin vermeyeceğini biliyorduk ama yine de (bu yargılamanın) önemli olduğunu düşünüyorum. Sanıkların devlet tarafından atanan avukatlar tarafından temsil edildiğinin altını çizmek istiyorum. Hiç yoktan iyidir” dedi.

Türkiye ve Suudi Arabistan’daki yargılamayı kıyaslayan Callamard, “(Türkiye’deki dava) daha önce de belirttiğim gibi Suudi Arabistan’da görülenden daha adil bir dava. Başlangıç olarak, bu bir kamu davası ve medyanın buna erişimi var. Benim gibi insanlar bunu gözlemleyebiliyor, uluslararası sivil toplum kuruluşları da bunu izleyebiliyor” dedi.Callamard, “Raporumda da belirttiğim gibi (Türkiye) Kaşıkçı’nın öldürülmesini bence çok ciddi şekilde soruşturdu. Soruşturmayı doğru bir şekilde yapmadıklarına dair hiçbir kanıtım yok” diye konuştu.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın, Kaşıkçı cinayetindeki rolüne ilişkin tartışmalara da açıklık getiren Callamard, “Bence, cinayet emrini kimin verdiği veya teşvik ettiğini belirlemek açısından ‘baş şüpheli’ konumunda. Kesinlikle fotoğrafın içinde” dedi. Callamard, Selman’ın cinayeti azmettirdiğine dair elinde delil  olmadığını, bununla birlikte bu tür bir cinayetin onun “katkısı olmadan” gerçekleşmeyeceğine dair “ikinci derecede delillere” sahip olduğu bilgisini paylaştı.
CIA’nın elinde Selman’ın rolüne ilişkin bilgiler olabileceğine inandığını vurgulayan Callamard, belki Türk makamlarının da duruşmaların bir noktasında kamuoyuna bu yönde bir bilgi açıklayabileceğini söyledi. Callamard,  sabırlı olunması çağrısında bulundu ve adaletin er veya geç sağlanayacağına olan inancını dile  getirdi.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/dunya/bas-supheli-selman-6257263 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eleven − ten =