Başbakan Yıldırım Sinyali Verdi: Askerlik Çözümü Seçimden Sonra!

Başbakan Binali Yıldırım, Van’daki Beşyol Meydanı’nda katıldığı miting sonrasında bir TV programına katıldı. Başbakan Yıldırım’ın gündeminde bedelli askerlik vardı.

0
18

Başbakan Binali Yıldırım, Van’daki Beşyol Meydanı’nda katıldığı miting sonrasında bir TV programına katıldı. Başbakan Yıldırım’ın gündeminde bedelli askerlik vardı.

Başbakan Binali Yıldırım Van’ın Beşyol Meydanı’nda gerçekleştirdiği miting sonrasında, bir TV kanalında düzenlenen gündem programına katıldı. Program esnasında yöneltilen bedelli askerlik sorusu üzerine Başbakan Yıldırım, seçimden önce bedelli askerlik konusuna bir çalışma olmadığını, olamayacağını ifade etti.

Başbakan Yıldırım, bedelli askerlik konusunun Türkiye’de bir sorun olduğunu ifade etti. Bakaya kalanı ile, firarisi ile, öğrencilik sebebiyle erteleyeni ile Türkiye’de askerlik yapmamış 5 milyondan fazla gencin olduğunu ifade eden Başbakan Yıldırım, gençlerden askere gitmek isteyenlerin de askere alınamadığını belirtti.

Askerlik Bekleyen 5.5 Milyon Kişi Var!

Türkiye’de her yıl askere en fazla 350 bin kişinin alınabildiğini ifade eden Başbakan Yıldırım, askerlik bekleyen kişi sayısının 5,5 milyon kişiye yakın olduğunu ifade etti. Bu sorunun gençlerin sorunu değil, hükümetin sorunu olduğunu ifade eden Başbakan Yıldırım, gençlerin askere gitmek için 30 yaşına kadar beklediğini belirtti.

Askerlik konusuna hükümetin bir çözüm bulmak zorunda olduğunu belirten Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin geleneklerine göre askerlik yapmayan kişiye kız verilmediğini, evlenmenin zor olduğunu, iş kurmanın ve işe girmenin büyük bir zorluk yarattığını, haliyle gençlerin askerlik görevini aradan çıkartana kadar boşlukta beklediğini ifade etti.

“Bu Haksızlığı Kimseye Yapmamak Gerek”

Bu durumu yaşamaya ve yaşatmaya kimsenin hakkı olmadığını ifade eden Başbakan Yıldırım, buna bir çözüm getirilmesi gerektiğini, bu çözüm getirilirken de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin herhangi bir zafiyete düşmemesi gerektiğini, 15 Temmuz süreci sonrasında Türkiye’de tamamen profesyonel orduya geçişin yapıldığını, şu anda silah altında olan erlerin herhangi bir operasyona katılmadığını, operasyona gidenlerin tamamen profesyonellerden oluştuğunu belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × four =