Batman’da Tekstil Atölyesi Kurdular, İşveren Oldular

Tekstil sektöründe İstanbul’da işçi olarak başlayan Eren, göçün en çok yaşandığı yani Batman’ın Hasankeyf ilçesine geri döndü. Burada ekip arkadaşlarıyla atölye açtı ve çok sayıda kişiye istihdam imkanı sağladı. Eren, bunu devletin sağladığı desteklere borçlu olduğunu söyledi.

0
222

Tekstil sektöründe İstanbul’da işçi olarak başlayan Eren, göçün en çok yaşandığı yani Batman’ın Hasankeyf ilçesine geri döndü. Burada ekip arkadaşlarıyla atölye açtı ve çok sayıda kişiye istihdam imkanı sağladı. Eren, bunu devletin sağladığı desteklere borçlu olduğunu söyledi.

Terör olaylarının çok sık yaşandığı, 90’lı senelerin başlarından bugüne kadar köyden şehre göçlerin yaşandığı illerde biri de Batman. Batman’da geçim sıkıntısı yaşayan pek çok vatandaş sıkıntı sonrası göç etmek zorunda kalıyorlar. İlk sırada Bursa, İzmir ve İstanbul yer almak üzere özellikle batı şehirlerde tekstil sektöründe istihdam edenler için, 2003 senesinden bugüne kadar siyası gelişmelerin ekonomi üzerindeki olumlu etkisi yatırım yapmayı cazip hale getirdi. İŞKUR ve KOSGEB destekleriyle de 150’ye yakın girişimci memleketlerine dönüş yaparak üretim tesisi kurdular. Bu kapsamda da son 10 senelik dönemde Batman’da kurulan yaklaşık olarak 200 tane tekstil atölyesinde 20.000 kişiye istihdam imkanı sağlandı. Şu anda atölyelerde üretilen giysilerin büyük bir kısmı ise Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.

“Batman’a Geri Dönüp, Yatırım Yaptılar”

Söz konusu işçi olarak göç edip, İstanbul’da işveren olarak istihdam imkanı sağlayanlardan biri de Ferit Eren. Eren, 2001 senedinde Batman’dan İstanbul’a göç etti. 6 Sene önce tekstil atölyesinde işçi olarak çalıştı. Bunun devamında da arkadaşlarıyla küçük bir atölye kurdular. Çok kısa zaman içinde de işlerini büyütmeye ve yatırım yapmaya başladılar. Sonrasında ise devletin sağladığı teşvik ve yardımlarla da kendi memleketlerinde yatırım yapma kararı alıp, döndüler.

Batman’ın Hasankeyf ilçesinde atölye kuran Eren ve ekip arkadaşları, 90 kişiye istihdam imkanı sağladılar. Bundan 7 ay önce ise ikinci atölyelerini açıp, 130 kişiye da istihdam imkanı sağladılar. Şuadan genç nüfusun çok daha fazla olduğu ilde, kalifiye eleman soruları da İŞKUR aracılığıyla gideriliyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Eren ise, İstanbul’dan çok daha iyi koşullarda üretim yaptıklarını, çok daha iyi şartlarda yaşadıklarını söyledi.

“Devletin Sunduğu Desteklere Borçluyuz”

İşçi olarak başladıkları sektörde şuanda işveren pozisyonunda olduklarını söyleyen Eren, bunu ise devletin sağladığı desteklere borçlu olduklarını, devletin sağladığı politikalar sayesinde ayakta kaldıklarını, hem yerli hem de yabancı çok sayıda şirketin bu imkanlardan faydalanmak için Batman’a geldiklerini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − fifteen =