Bilgin: ABD Ek Gümrük Vergisi Etkileri Türkiye Üzerinde Görülüyor

Türkiye’deki nihai mamul çelik üretimi 2018 mayıs döneminde tüm yıl dikkate alındığında yüzde 20,9 oranında arttı. Bu artışla da 3,5 milyon ton seviyesine yükseldi.

0
67

Türkiye’deki nihai mamul çelik üretimi 2018 mayıs döneminde tüm yıl dikkate alındığında yüzde 20,9 oranında arttı. Bu artışla da 3,5 milyon ton seviyesine yükseldi. Çelik üretimi bu yılın ocak ile mayıs dönemleri arasında geçen senenin aynı dönemine göre kıyaslandığı zaman yüzde 15,2 oranında artmış oldu. Sektörün ekonomiye kazandırdığı gelirde de yükseldi.

Çelik İhracatı Miktar Bazında Geriledi

Çelik sektörünün dış ticaret verileri incelendiğinde miktar olarak çelik ihracatı aynı dönemde düştü. Bu düşüş yüzde 1 oranında olup, 1 milyon 612 bin ton seviyesine geriledi. Değer olarak ise yüzde 19,9 oranında yükselip, 1 milyar 395 milyon dolar seviyesine ulaştı.

Çelik Sektörü 6 Milyar 243 Milyon Dolar Kazandırdı

Ocak ile mayıs dönemleri arasındaki miktar değerlendirmesinde geçen seneye kıyasla yüzde 3,9 oranında gerileme kaydetti. Değer olarak da yine yükseldi. İthalat olarak çelik sektörünün dış alımı her iki dönemde de yükseldi. Miktar olarak da ithalatta 2017’ye göre artış gözlemlendi. Bu artış yüzde 18 oranında olup, 7,5 milyon ton seviyesine ulaştı. Değer olarak da 6 milyar 243 milyon dolar kazandırdı.

Bilgin: ABD Ek Gümrük Vergisi Etkileri Türkiye Üzerinde Görülüyor

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Gazi Bilgin yayımlanan veriler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Amerika’nın Başkanı Donald Trump’ın çelik sektörü ürünlerinin ithalatına ek gümrük vergisi getirdiğini söyleyen Bilgin, vergi oranının yüzde 25 olduğunu, etkilerinin ise Türkiye üzerinde görüldüğünü söyledi.

2018’in ocak ile mayıs döneleri arasında ihracatın değer olarak yükseldiğini ancak miktar olarak dipleri gördüğünü söyleyen Bilgin, ithalatın her ikisinde de yükseldiğini, değer artışlarının asıl nedeninin global sektörde ekonomik fiyatların yükselmesinden olduğunu bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × four =