Bilim insanları duyurdu: Güneş yeni bir döngüye girdi

0
6
Bilim insanları duyurdu: Güneş yeni bir döngüye girdi

Gökbilimciler gezegenimiz Dünyanın yer aldığı Güneş Sisteminin tek yıldızı olan Güneşin yeni bir döngüye girdiğini açıkladı.

Gezegenimiz Dünya’nın da yer aldığı Güneş Sistemi’nin tek yıldızı olan Güneş’in solar hareketliliğin artıp azaldığı 11 yıllık döngülerden geçtiği biliniyor.Bilim insanları gezegenimiz Dünya’nın yer aldığı Güneş Sistemi’nin tek yıldızı olan Güneş’in yeni bir döngüye girdiğini açıkladı.
Uluslararası uzmanların yer aldığı 25. Güneş Döngüsü Tahmin Paneli’nin (Solar Cycle 25 Prediction Panel) yaptığı açıklamaya göre, yeni döngü, aslında Aralık 2019’da başladı.
İngiliz Independent gazetesinde yer alan habere göre, Güneş çok değişken olduğu için yeni döngülerin ne zaman başladığını saptamak bilim dünyasının 10 ayını aldı.

Uzmanların tahminlerine göre 25. döngü, son 11 yıldır yaşadığımız koşullarla çok benzer seyredecek.
Panelde konuşan ve fizikçi Lisa Upton, 24’üncü döngünün son 100 yılda kaydedilen en zayıf döngü olduğunun altını çizdi.
Bir sonraki Solar Maximum evresinin ise (Güneş’in en yüksek aktiviteye ulaştığı evre) 2025’te yaşanacağı tahmin ediliyor. 

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/teknoloji/bilim-insanlari-duyurdu-gunes-yeni-bir-donguye-girdi-6308402 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × three =