Bişkek’te yeniden OHAL ilan edildi!

0
15
Bişkek’te yeniden OHAL ilan edildi...

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un, kitlesel olaylar nedeniyle can ve mala olası saldırıların önlenmesi amacıyla başkent Bişkek’te yeniden Olağanüstü Hal (OHAL) ilan ettiği bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Ceenbekov’un daha önce ilan ettiği ve parlamento tarafından onaylanmayan OHAL kararının yeniden imzalandığı aktarıldı. Yeni OHAL 19 Ekim’e kadar geçerli olacak, 22.00-05.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak.Ülkede 4 Ekim’de yapılan milletvekili seçimlerinin ardından barajı aşamadığı belirtilen 12 siyasi partinin taraftarlarının başlattığı gösteriler, yüzlerce kişinin yaralanmasına, bir kişinin de hayatını kaybetmesine neden olmuştu. Göstericiler Cumhurbaşkanlığı ve parlamento binasınının yanı sıra pek çok resmi binayı işgal etmişti. Kırgızistan Silahlı Kuvvetleri’ne mensup askerler şehrin giriş ve çıkışlarında, polis de şehir içinde sıkı denetimlerini sürdürüyor.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/dunya/biskekte-yeniden-ohal-ilan-edildi-6328468 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 + 6 =