Bitcoin, Google Aramalarında Son Aylarda Zirvede!

0
4
Bitcoin, Google Aramalarında Son Aylarda Zirvede!

Bitcoin kelimesi Google aramalarında son aylarda en yüksek düzeyine tırmandı. Google Trends verilerine bakılırsa Bitcoin kelimesinin dünyanın en büyük arama motoru Google’da aranma oranı 1 Nisan 2018’de ulaşmış olduğu düzeyi 19 Mayıs 2019’da geride bıraktı.

Dijital iktisat uzmanı Erkan Öz, Google aramalarının artması ya da azalmasının Bitcoin fiyatını etkileyen en mühim öncü göstergeler içinde düşünüldüğünü beyan etti.

Bitcoin fiyatı Aralık 2018’de 3150 dolar ile dip yaptıktan sonrasında geçen hafta 8000 doların üstüne sıçramıştı. 17 Mayısta 7000 dolarlara kadar gerileyen Bitcoin şu sıralarda 7897 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Erkan Öz, son yaşanmış olan fiyat hareketleri arkasında esasen New York’ta düzenlenen Consensus Konferansı bulunduğunu düşündüğünü söyledi ve ekledi:

“Geçmiş yıllarda Bitcoin fiyatının New York’ta düzenlenen Blockchain Haftası ve Consensus Kripto Para Konferansına doğru yaklaşılırken ve bu etkinlikler esnasında yükseldiğini ve etkinliklerin bitişinin arkasından düştüğünü gözlemlemiştik. Bu yıl da aynı durum gerçekleşti.”

Google aramalarının artmasının Bitcoin fiyatını yükselten bir başka etken olabileceğini de aktaran Erkan Öz, “Yalnız bu çift taraflı da işleyebilen bir ilişki, Fiyatın süratli artışı aramaların yükselmesini de tetikleyebiliyor” diye konuştu.

Öz, Bitcoin fiyatının yıl başından beri yükselmesinin bir başka mühim sebebinin de kurumsal yatırımcıların gittikçe artan ilgisi bulunduğunu sözlerine ekledi

Crypto Currency News haber sitesi ise Google’da Bitcoin aramalarının yükselmesinin ana sebebi olarak Amerikanın en büyük tv kanallarından CBS’te gösterilen “60 Minutes” programının son bölümünde kripto paralara ve Bitcoin’e odaklanmasını gösterdi. Program ortalama 7.9 milyon şahıs tarafınca seyredildi.

Google Trends verilerine bakılırsa ise dünyada Bitcoin kelimesinin aranma oranları en oldukça Cenup Afrika, Hollanda, Slovenya, Avusturya ve Nijerya şeklinde ülkelerde terfi etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two + eighteen =