Boncuk fasulye hasadı başladı

0
6
Boncuk fasulye hasadı başladı

Türkiye’de sadece Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde yaklaşık 1600 dekar alanda üretilen ‘Pazarcık boncuğu’ olarak bilinen fasulyede hasat başladı.

İlçe rakımının yüksek ve hava sıcaklığının fazla olmaması fasulyeye farklı bir lezzet verirken, kılçıksız ve dış yüzeyinin parlaklığı gibi özellikleri ile ürün İstanbul, Ankara, Eskişehir, Bursa, Sakarya’nın yanı sıra diğer birçok ilden rağbet görüyor.Pazaryeri Tarım ve Orman Müdürü Serdar Sert, alternatif ürün olarak Pazaryeri üreticisinin kurtarıcısı konumundaki fasulyede hasadın  başladığını söyledi. Sert, bölgede fasulyeden ekmeğini kazanan 500’den fazla aile olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Hasat gayet de iyi gözüküyor. Çok değerli olan ürünümüzün fiyatı 7 ila 7.5 lira seviyesinde. Fiyatların düşmeden devam etmesini umuyoruz.”

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/boncuk-fasulye-hasadi-basladi-6277333 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × 2 =