Brüt Ücret Maaş Endeksi İlk Çeyrekte Arttı

TÜİK, bu yılın ilk çeyrek dönemine ait iş gücü girdi endeksi verilerini yayımladı. Buna göre hem sanayi sektörü endeksi hem de çalışılan saat endeksi, brüt ücret ve maaş endeksi verileri yükseldi.

0
74

TÜİK, bu yılın ilk çeyrek dönemine ait iş gücü girdi endeksi verilerini yayımladı. Buna göre hem sanayi sektörü endeksi hem de çalışılan saat endeksi, brüt ücret ve maaş endeksi verileri yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılının 1. Çeyrek dönemine ait iş gücü girdi endeksi verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, çalışılan saat endeksi verisi senelik olarak dikkate alındığı zaman yüzde 4,8 oranında yükseldi.

2015 senesini dikkate alarak kurumun ilk kez yayımladığı bülten kapsamında, sanayi, ticaret-hizmet ve inşaat sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksi, 2018 yılının ocak ile mart dönemleri arasında geçen senenin aynı dönemine göre kıyaslandığı zaman yüzde 6,4 oranında arttı. Alt sektör incelemeleri yapıldığı zaman sanayi sektörü endeksi yüzde 5,4 oranında yükseldi. Benzer şekilde inşaat sektörü yüzde 10,3 oranında, ticaret ve hizmet sektörü ise yüzde 6 oranında yükseldi.

Sanayi Sektörü Endeksi Yüzde 0,7 Yükseldi

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksi incelendiği zaman geçen senenin 4. Çeyrek dönemine kıyasla yüzde 1 oranında yükseldi. Benzer şekilde söz konusu endeks verisi bu dönemde sanayi sektöründe yüzde 0,7 oranında, inşaat sektöründe yüzde 1,9 oranında, ticaret ve hizmet sektörlerinde ise yüzde 0,9 oranında yükseldi.

Çalışılan Saat Endeksi Yükseldi

Çalışılan saat endeksi verileri incelendiği zaman bu senenin 1. Çeyrek döneminde senelik olarak dikkate alındığı zaman yüzde 4,8 oranında yükseldi. Alt sektör gruplarından sanayide yüzde 3,6 oranında, ticaret ve hizmet sektöründe yüzde 4,5 oranında, inşaat sektöründe ise yüzde 9,6 oranında yükseldi.

Brüt ücret ile brüt maaş endeksi verileri de geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 20,7 oranında yükseldi. Diğer alt sektör gruplarında da yüzde 19,5 ile yüzde 21,8 oranları arasında artış meydana geldi. Saatlik iş gücü maliyeti endeksi ve saatlik kazanç endeksi de aynı dönemlerinde kıyaslamasında yükseldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nine + fourteen =