Bugün Dünyada Günöte Yaşanacak! Dünyanın Dönüş Hızı Daha Yavaş Olacak!

Bugün dünyada Günöte ya da diğer adı ile Afel yaşanacak.  Dünya Türkiye saati ile 20:46’da 2018 yılında Güneş’in en uzak noktasında yer alacak.

0
70

Konu ile alakalı olarak elde edilen bilgilere göre bugün dünyada Günöte ya da diğer adı ile Afel yaşanacak.  Dünya Türkiye saati ile 20:46’da 2018 yılında Güneş’in en uzak noktasında yer alacak.

Dünya, Güneş’in etrafında elips adı verilen bir şekilde dönüyor. Fakat Dünyanın bu dönüş şeklinde Güneş, elipsin tam ortasında yer almıyor.

Günöte’de Dünya ve Güneş Arasındaki Mesafe 152 Milyon Kilometre

Günöte ya da Afel adı verilen bu olay anında Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin 152 milyon kilometre olduğu söyleniyor. Perihel ya da diğer adı ile Günberi olayı anında ise yani dünyanın elips şeklinin diğer uç noktasına ulaşması halinde ise dünya ile güneş arasındaki mesafe 147 milyon kilometreye kadar geriliyor. Söz konusu olan mesafede yükseliş yaşanması, dünyanın Güneş etrafındaki dönüş hızının düşmesine neden oluyor.

Kepler Kanunu’na göre, gezegenlerin Güneş’in etrafındaki dönüş çizgisinde Güneşe yakın bir noktaya ulaştıkça daha hızlı bir şekilde hareket ediyor.

Öte yandan elde edilen bilgilere göre günöte noktasına ulaşan dünya saatte 105 bin 444 kilometre hız ile dönüyor. Bu durum, günberi noktasının hızına nazaran 3 bin 600 kilometre gerileme göstermesi anlamı taşıyor.

Dünya her sene 2 ve 7 Temmuz tarihleri arasında günöte noktasına yani güneşin en uzak noktasına erişiyor. Bu sene 3 Ocak tarihinde ise dünya günberi noktasına erişmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten + 7 =