‘Burada bir sorun var demektir!’

0
6
‘Burada bir sorun var demektir!’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’den Fransa’ya yönelik bir nefret ve karalama kampanyası olmadığını, ancak Fransa’nın bu kampanyayı Türkiye’ye karşı yıllardır yürüttüğünü belirtti.

“Kriter” dergisine bir söyleşi veren Çavuşoğlu, “Fransa gibi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi, milyonlarca Müslüman vatandaşı bulunan bir ülkenin Cumhurbaşkanı, ‘İslam’ın krizde olduğunu’, ‘aydınlanmış İslam yaratılması gerektiğini’ söyleyebiliyorsa, birinin burada sorun olduğunu hatırlatması gerekiyor” diye konuştu. Fransız makamlarının, bir süredir İslam’ı “sözde” kontrol altına almak amacıyla ‘Fransa İslamı’ oluşturmaya çalıştığını, ‘radikal İslam’la mücadele’ kisvesi altında bazı aşırı önlemler almaya başladıklarını hatırlatan Çavuşoğlu, Avrupa Birliği’nin buna sessiz kalmasının şaşırtıcı olmadığını söyledi. Türkiye’nin uluslararası alanda ayrımcılık, ırkçılık ve İslam karşıtlığıyla mücadelede öncü rol oynadığını vurgulayan Çavuşoğlu, “Avrupa’da yaşayan yaklaşık 6 milyon insanımızla olan gönül bağımız ve onların haklarına sahip çıkmamız, Avrupa’daki aşırı sağcı kesimleri rahatsız ediyor. Ana akım siyaset ve basın da maalesef bu sağcı ve ırkçı söylemleri oy kazanma kaygısıyla benimseyebiliyor” dedi. Avrupa’da İslam ve yabancı düşmanlığının artık “sistematik bir hale” geldiğini belirten Çavuşoğlu, “Bu durum sadece vatandaşlarımızı değil, küresel barışı da tehdit ediyor” diye konuştu.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/dunya/burada-bir-sorun-var-demektir-6345384 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × 3 =