CHP 40 Yıl Sonra Yüzde 30 Barajını Aştı, 41 Yıl Sonra Elazığ’dan Milletvekili Çıkarttı!

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri, Cumhuriyet Halk Partisi’nin birçok ilki yaşamasına ortam yarattı.

0
35

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri, Cumhuriyet Halk Partisi’nin birçok ilki yaşamasına ortam yarattı.

40 Yıl Sonra Yüzde 30 Barajı Aşıldı

Cumhuriyet Halk Partisi 1970’li yıllardan bu zamana kadar geçen süreçte hiçbir seçimde yüzde 30 barajını aşamamıştı. Bu seçimde, CHP tarihinde 40 yıllık aradan sonra ilk defa Cumhuriyet Halk Partisi Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce yüzde 30,06 düzeyinde bir oy alarak psikolojik baraj olan yüzde 30 barajını aşmış oldu.

41 Yıl Sonra Elazığ’dan CHP’ye Milletvekili Çıktı!

Aynı zamanda Cumhuriyet Halk Partisi 41 yıllık bir aradan sonra ilk defa Elazığ’dan da bir milletvekili çıkarttı. CHP’nin Elazığ birinci sıra milletvekili adayı olan Gürsel Erol, bir ilke imza atarak Elazığ Milletvekili olarak Meclis’e gitti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Elazığ’dan en son milletvekilini 1977 seçimlerinde çıkartmıştı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Tunceli Milletvekili olan Gürsel Erol, 24 Haziran seçimlerinde partinin Elazığ Milletvekili olarak listeye girmişti. Seçimlerden başarıyla çıkan Erol, 41 yıl sonra CHP Elazığ Milletvekili olarak meclisteki yerini almış oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

8 + twenty =