Çin’den Alibaba’ya rekabet kıskacı

0
6
Çin’den Alibaba’ya rekabet kıskacı

Çinli eticaret devi Alibaba’ya rekabet kıskacı geliyor. Çin Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi (SAMR) Alibaba Group aleyhinde rekabet soruşturması başlattı. Şirket yöneticileri de ifade vermek için çağrıldı.

Soruşturmanın Alibaba’nın şüphelenilen bazı tekelci faaliyetlerinin araştırılması için açıldığı kaydedildi.Ant Grup, SAMR ile iş birliği yapılacağını bildirdi. SAMR’ın bu adımı iktidardaki Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) hızla büyüyen teknoloji sahasını kontrol etme çabası olarak yorumlanırken, partinin özellikle bu alandaki tekelcilikle mücadele kapsamında girişimlerini artırması bekleniyor. Çinli yetkililer, Alibaba’nın Ant Grup için planladığı 37 milyar dolar değerindeki halka arzı da geçen ay durdurmuştu.SAMR, 14 Aralık’ta, bazı satın almalarda onay istemedikleri için e-ticaret devi Alibaba ve Tencent Holdings’i 76 bin 500’er dolar para cezasına çarptırmıştı.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/cinden-alibabaya-rekabet-kiskaci-6388709 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × 1 =