‘Ego sisteminden çıkıp ekosisteme odaklanalım’

0
10
‘Ego sisteminden çıkıp ekosisteme odaklanalım’

Kale Grubu’nun, kurucusu İbrahim Bodur adına dört yıldır verdiği sosyal girişimcilik ödülleri, bu yıl da sahiplerini buldu.

Ödül töreni öncesi gazetecilerle bir sohbet toplantısı düzenleyen Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, “Bu ödülle yarının dünyasına yatırım yapıyoruz. Kapsayıcı, sürdürülebilir kalkınmaya… İbrahim Bodur bunu 61 yıl önce görmüş. Bu ödül ona yakıştı. Onun ruhunu taşıyan insanların çoğalmasını sağlıyor” dedi. Sosyal girişimleri ödüllendiren bu programın, ödülden ibaret olmadığını, asıl amacın, dahil olanları bir araya getiren bir ekosistem oluşturmak olduğunu anlatan Zeynep Bodur Okyay, “Ego sistemden çıkıp, ekosisteme odaklanalım” dedi.282 başvuru yapıldıSosyal girişimcilik platformu Ashoka ortaklığında düzenledikleri programa 4 yılda 1000’i aşkın başvuru olduğunu belirten Okyay, “Bu yıl 282 başvuru geldi. Yüzde 60’ı 3 büyük şehirden, yüzde 40’ı Anadolu’dan… Başvuranların yüzde 54’ü kadın” diye konuştu. Zeynep Bodur Okyay, Karaköy’deki Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nin, sosyal girişimcileri bir araya getirecek bir mekan olacağını da sözlerine ekledi.Ödül alan girişimlerJoon: Mülteci kadınlarla el yapımı ürünler üreten bu girişim, ürünlerin satışı için bir platforma da sahip.Tolkido: Özel eğitim alan çocukların öğrenme su¨recini hızlandırarak, evde de özel eğitim imkanına sahip olmalarını sağlıyor.BlindLook: Görme engelliler bu girişimin sesli yönlendirmeleriyle lokasyon ya da restoran ismi araması yapabiliyor, ‘görme engelsiz’ restoranları keşfedebiliyor.3 Boyutlu Destek: Pandeminin başladığı ilk dönemde ihtiyaç duyulan sağlık malzemelerini 81 ilde üç boyutlu yazıcılarla üreterek hastanelere ulaştırdı.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/ego-sisteminden-cikip-ekosisteme-odaklanalim-6371787 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

7 − two =