Emekli Maaşı Bayram İkramiye Tarihleri Belli Oldu!

0
34
Emekli Maaşı Bayram İkramiye Tarihleri Belli Oldu!

Emekli ikramiyeleri ile ilgili müjde geldi! Emekli maaşı bayram ikramiyeleri ne süre verilecek? Türkiye’de 12 milyonun üstünde emeklinin beklediği bayram ikramiyeleri ile ilgili gelişmeler yaşanıyor. Artık Ramazan’ın son günlerine gelmeye başladığımız şu günlerde Ramazan Bayramı’nda milyonlarca emekliye verilecek maaş merak mevzusu oluyor. Bayrama yaklaşmamız ile beraber ‘Emekli bayram ikramiyesi ne süre verilecek’ sorusu araştırılıyor. İkramiye tarihleri ise belli oldu. İşte detaylar…

Türkiye’de emeklilerin gözü kulağı bu bayram verilecek ikramiyelere çevrildi. Geçtiğimiz yıl iki bayramda da ikramiye alan bireyler, bu bayram da verilecek olan ikramiyeleri merakla beklemeye başladılar. Bilhassa ne süre yatacakları sonunda bir düşünce sahibi olamayan bireyler ‘Emekli bayram ikramiyeleri ne süre verilecek’ sorusunu son günlerde çoğunlukla aratıyorlar. Ramazan bayramına gelmemize sayılı günlerde kala ise bu probleminin yanıtı belli oldu. İşte Emekli ikramiyelerinin verileceği tarih…

Milyonlarca emeklinin yüzünü güldüren hükümet Nisan ayı itibariyle emeklilik dilekçesi veren, malullük aylığı bağlanan 40 bin kişiye de bayram ikramiyesi verecek. Ramazan Bayramı için sayılı günler kalmasıyla beraber milyonlarca emekli yurttaş “Emekli bayram ikramiyesi ne süre verilecek?” sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. Emekli maaşına temmuz zammı ve bayram ikramiyesi ile ilgili tüm detaylar haberimizde!

Emekli Bu Yaz Kazançlı

Emekliler için bu yaz kazançlı geçecek, bayram ikramiyesinin yanı sıra Temmuz’da da maaşları artacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ilk 6 aylık enflasyon oranında zam, işgören emeklilerine de, yüzde 5 artış ve oluşursa enflasyon farkı yansıtılacak. İşte bayram ikramiyesinin ne süre ve iyi mi bir süreç ile yatacağı detayları…

Toplumsal Güvenlik Kurumu bu hafta, 27-31 Mayıs’ta hesaplarda olacak emekli ikramiyelerinin tahsis numarasına bakılırsa ödeme gününü açıklayacak. Hakkında haciz başlatılan emeklilerin bayram ikramiyesine de haciz konulamayacak.

Gerçek sahibinin bayram öncesi vefatı durumunda, hak edilmiş olduğu halde ödenemeyen bayram ikramiyesini varisleri alabilecek.

Geçen yıl ortalama 24 milyarlık emekli ikramiyesi ödeyen hükümet bu yıl için de ortalama 28 milyar liralık ödeme gerçekleştirecek.Ödemelerin yatırılmış olduğu tarihe kadar emekli aylığı bağlananlar da bu senenin ilk ikramiyesinden yararlanacak.Yeni emekliler, bu tarihten itibaren verilecek tüm bayram ikramiyelerini alabilecek, 2019’da 2 bin lirayı cebine koymuş olacak.

Ramazan Bayramı 4 Haziran Salı günü başlıyor. Işgören maaş ödemeleriyle çakışma olmayacağı için bayramdan önceki 27-31 Mayıs haftasının ilk yarısında emekli ikramiyeleri ödenecek. Bayram ikramiyesi geçen yıl çıkarılan yasayla durağan(durgun) olarak belirlenirken, bin liralık tutarda bir değişim söz mevzusu olmayacak. SGK geçen yıl Kurban Bayramı’nda 11 milyon 767 bin kişiye bayram ikramiyesi ödemişti.

Haziran Da Dahil

Nisan ayında dilekçe verip de Mayıs ayına kadar emekli aylığı bağlanmış olan yeni emekliler de Ramazan Bayramı’nda ikramiye alabilecek.Sadece, haziranda emekli olacak kişiler ilk bayram ikramiyelerini Kurban Bayramı’nda almaya hak kazanacak. Ödemelerin yatırılmış olduğu tarihe kadar emekli aylığı bağlananlar da bu senenin ilk ikramiyesinden yararlanacak.

Yeni emekliler, bu tarihten itibaren verilecek tüm bayram ikramiyelerini alabilecek, 2019’da 2 bin lirayı cebine koymuş olacak.

Bayramdan Önce Vefat Edenler

Emekli yada hak sahiplerinin bayram öncesi vefatı durumunda, hak edilmiş olduğu halde ödenemeyen bayram ikramiyesini varisleri alabilecek. Ölen eşinden yada anne-babasından dolayı dul-yetim aylığı alanlara, hisseleri oranında ikramiye ödenecek.Ölen eşinin emekli aylığının yüzde 50’si bağlanmış olan eşe 500 lira; yüzde 25’i bağlanmış olan kızına ise 250 lira ikramiye ödenecek.

Başvuruya Gerek Yok

SGK’dan aylık alanların bayram ikramiyesi alması için müracaat yapmaları gerekmiyor. Ödemeler direkt emekli aylıklarının yatırılmış olduğu bankalara yapılacak.

Borcu bulunan ve hakkında haciz başlatılmış emekli aylığını almayı sürdürüyor.

Kim Ne Kadar Alacak?

Kurban ve Ramazan Bayramı öncesinde biner lira olmak suretiyle toplam 2 bin lira ödeme yapılacak. Dul ve yetim aylığı alanlarda ölüm aylığı hissesi oranında ikramiye alacak.

Mesela, kocasından dul aylığı alan ve çalışan hanım, yüzde 50 oranında ölüm aylığı alır. Bu kapsamdaki dul eşe 500 lira ödenecek. Çalışmayan ve emekli olmayan dul eş aylık alan tek şahıs ise yüzde 75 oranında ölüm aylığı alıyor. Bu durumda dul eşe 750 lira bayram ikramiyesi ödenecek. Babasından dolayı aylık almakta olan kız çocuk yüzde 25 oranında almış olduğu yetim aylığı sebebiyle 250 lira yatırılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen + 2 =