Emekliler 2 Bin 500 Lira Maaş Talep Ediyor!

0
13
Emekliler 2 Bin 500 Lira Maaş Talep Ediyor!

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Emekli-Sen Genel Merkezi tarafınca yurt genelindeki şubeler ile temsilciliklerle eş zamanlı olarak meydana getirilen basın açıklamasında, emeklilerin ikinci bir işe gerek kalmadan yaşamını sürdürebileceği ekonomik koşullara kavuşturulması talep edildi.
Emeklilerin sendikal hak ve toplu sözleşme haklarının tanınması, emekli aylıklarının 2 bin 500 TL’nin altında olmaması ve emekli ikramiyelerinin bin 750 TL’ye yükseltilmesinin istendiği açıklamada ek olarak, haziran sonu itibarıyla temel besin ve tüketim mallarına meydana getirilen zamların da geri çekilmesi istendi. Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz, emeklilerin geçim sıkıntısı içinde yaşamaya mahkûm edildiğini belirterek, “12 milyonu aşkın emeklinin 5 milyonu ikinci bir işte çalışmakta ya da iş aramakta. Emeklilerin yüzde 80’i nitelikli sıhhat hizmetinden yararlanamamakta. Etken yaşlanma hayal dahi edilememekte” dedi.
Emekli aylıkları, dul ve yetimler dâhil 2 bin 500 TL’nin altında olmaması gerektiğine işaret eden emekliler, emeklilerin ücretlerinin yalnızca enflasyona endeksli değil ulusal gelir artışı da göz önüne alınarak belirlenmesini talep ettiler.
İzmir’de toplanan emekliler de “Yüzde 5 zammı yüzde 10 ile geri aldılar. 80 milyon emekli açlık sınırında” yazılı pankartlar taşıdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 + 3 =