Eski IŞİD’li El Sarut İçin Reyhanlı’da Kitlesel Cenaze Töreni!

0
20

“Alevilerin kökünü kazıyacağız” diyen cihatçıya Reyhanlı’da kitlesel cenaze töreni! 2014’te IŞİD’e biat eden ve ondan sonra cihatçı Ceyş’ul İzze komutanı olan Abdülbasit el-Saruti için Reyhanlı Tevhid Camii’nde kitlesel bir cenaze töreni düzenlendi.

2014’te IŞİD’e biat eden ve ondan sonra cihatçı Ceyş’ul İzze komutanı olan Abdülbasit el-Sarut, Suriye ordusuyla girmiş olduğu çatışmada yaralanmasının peşinden getirilmiş olduğu Hatay’daki hastanede 8 Haziran’da öldü. Sendika.org’un haberine bakılırsa El-Sarut için Reyhanlı Tevhid Camii’nde kitlesel bir cenaze töreni düzenlendi. Cenaze ondan sonra sonrasında tekbirlerle Suriye’ye gönderildi. Reyhanlı Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, Twitter’dan yapmış olduğu paylaşımda “Suriyeli muhaliflerin komutanlarından birinin cenazesinin, konvoy şeklinde Suriye bayraklarıyla ve sloganlarla izinsiz gösteriye dönüştürülmesi kabul edilemez. Bu tür provokasyonlara açık eylemlere müsaade edilmeyeceğinin bilinmesini rica ederim” ifadelerini kullandı. Çobanoğlu, sual üstüne “Tekrarına müsaade etmeyeceğiz” dedi. 2012’de ortaya çıkan görüntülerde El-Sarut’un “Alevilerin kökünü kazıyacağız” söylediği ileri sürülmüştü.

Cenaze Töreni Meclis Gündemine Taşındı

Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Sulh Atay, Abdulbasit El Sarut adlı şahsın Reyhanlı’da düzenlenen cenazesine ilişkin TBMM’ye yazılı sual önergesi verdi. İçişleri Bakanı Süleyman Asil’nun yanıtlaması istemiyle verilen önergede Abdulbasit El Sarut’un IŞİD terör örgütü ile bağlantısına dikkat çekilerek şu sorulara yer verildi:

1- Eskiden IŞİD’e biat etmiş olduğu malum, El Nusra ile IŞİD’e birlik çağrısı yapmış olan bu şahsın terör örgütleriyle bağları daha evvel tespit edilmiş midir?

2- El Sarut ismli şahsın Hatay ilinde ikameti var mıdır?

3- “Alevilerin kökünü kazıyacağız” sözleriyle açık soykırım çağrısı yapmış olan Abdulbasit El Sarut’a bu tehdidinden dolayı bir soruşturma açılmış mıdır?

4- Terör örgütü destekçisi olduğu kendi beyanıyla da durağan(durgun) olan bu şahsın cenaze töreni için Reyhanlı’da destek hazırlıkları yapıldığı, bayraklar ve sloganlarla provokatif bir gösteriye dönüştürüleceği güvenlik güçlerince tespit edilmiş midir? Tespit edildiyse niçin bu cenaze organizasyonuna izin verilmiştir?

5- Söz mevzusu cenazeye karşı gelişen kamuoyu tepkisinden sonrasında, bu görüntülerin sorumluları için bir işlem başlatılmış mıdır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 + 20 =