Eski Mısır Devlet Başkanı Mursi Hayatını Kaybetti!

0
15
Eski Mısır Devlet Başkanı Mursi Hayatını Kaybetti!

Mısır’ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi (67) mahkeme salonunda yaşamını yitirdi. Mısır İçişleri Bakanlığı, darbeyle görevinden uzaklaştırılan eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin vefatının peşinden ülkede alarm durumu duyuru etti. Öte taraftan, Mursi’nin avukatı Abdulmunim Abdulmaksud, Mursi’nin naaşının nereye götürüldüğüne dair bilgilerinin olmadığını belirtti.

Mısır devlet televizyonunun haberine nazaran, Mursi mahkeme salonunda geçirdiği baygınlığın peşinden yaşamını yitirdi.

Mahalli basında yer edinen haberlerde de Mursi’nin duruşma esnasında hakimden söz alarak konuşmuş olduğu açıklandı.

Duruşmanın sona ermesinin peşinden mahkeme salonunda bayılan Mursi, yaşamını yitirdi.

Mısır yönetimine yakın El-Yevm es-Sabi gazetesi Mursi’nin naaşının lüzumlu işlemler için hastaneye sevk edildiğini aktardı.

Temmuz 2013’te askeri darbeyle görevden uzaklaştırılan Mursi, kamuoyunda “Hamas adına casusluk” olarak malum dava için bugün hakim karşısına çıkmıştı.
Muhammed Mursi, eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Kutsal’i (1981-2011) istifaya zorlayan 2011 yılındaki halk devriminin peşinden, 2012 senesinde ülke tarihinde demokratik yollarla göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı olmuştu.

Mursi, 3 Temmuz 2013’te devrin Müdafa Bakanı ve peşinden Cumhurbaşkanı olan Abdulfettah es-Sisi tarafınca meydana gelen askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmıştı.

Mısır’da Alarm

Mısır İçişleri Bakanlığı, darbeyle görevinden uzaklaştırılan eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin vefatının peşinden ülkede alarm durumu duyuru etti. Öte taraftan, Mursi’nin avukatı Abdulmunim Abdulmaksud, Mursi’nin naaşının nereye götürüldüğüne dair bilgilerinin olmadığını belirtti.

Mısır medyasında yer edinen haberlere nazaran, İçişleri Bakanlığı, planlamalarını kapsamlı bir halde gözden geçirmeye, ülke genelinde durağan(durgun) ve mobil binlerce güvenlik devriyesi konuşlandırmaya başladı.

Subay ve güvenlik görevlilerinin izinlerini de iptal eden bakanlık, kamu ve hususi kuruluşlar ile kiliseler ve otellere yönelik güvenlik önlemlerini artırdı.

Bakanlık ek olarak, yollarda sıkı güvenlik tedbirlerinin alınması, meydanlardaki güvenlik görevlilerinin artırılması ve “terörist” unsurlara karşı önleyici operasyonların gerçekleştirilmesini kapsayan “C” planını devreye soktu.

Mursi’nin Avukatı: Naaşın Nereye Götürüldüğünü Bilmiyoruz

Muhammed Mursi’nin avukatı Abdulmunim Abdulmaksud, Mursi’nin naaşının nereye götürüldüğüne dair bilgilerinin olmadığını belirtti.

Abdulmaksud, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, “Mursi, mahkeme salonundan sedye ile taşındı, naaşının nereye götürüldüğünü bilmiyoruz.” dedi.

Mursi’nin avukatı, ölüm sonrası prosedürleri takip ettiklerini dile getirdi.

Mısır yönetimine yakın El-Yevm es-Sabi gazetesi ise Mursi’nin naaşının lüzumlu işlemler için hastaneye sevk edildiğini aktardı.

Mursi’nin Oğlundan İlk Ileti: Tanrı’ın Huzurunda Buluşacağız

Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ölüm haberinin peşinden ilk izahat oğlundan geldi.

Mursi’nin en büyük oğlu Ahmed, toplumsal medya hesabı Feysbuk üstünden yapmış olduğu açıklamada, mahkeme salonunda geçirdiği baygınlığın peşinden yaşamını yitiren babasını yitirmiş olmanın acısını, “Babam! Tanrı’ın huzurunda buluşacağız.” şeklinde beyan etti.

Dışişleri Bakanlığı: Müstesna Bir Şahsiyet Olarak Anılacak

Dışişleri Bakanlığı, mahkeme salonunda yaşamını kaybeden Mısır’ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin “ülkesinin demokrasi yolundaki mücadelesinde her daim müstesna bir şahsiyet olarak anılacağını” bildirdi.

Bakanlıktan meydana getirilen yazılı açıklamada, Mısır’ın demokratik yollarla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olan ve askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Mursi’nin vefatından derin üzüntü duyulduğu belirtilerek, Mursi’ye Tanrı’tan rahmet, dost Mısır halkına başsağlığı dileğinde bulunulmuş oldu.

Açıklamada, “Şehit Muhammed Mursi ülkesinin demokrasi yolundaki mücadelesinde her daim müstesna bir şahsiyet olarak anılacaktır.” ifadesi kullanıldı.

Muhammed Mursi Kimdir? 

Mısır’ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi 8 Ağustos 1951 senesinde Mısır’ın Şarkiyye kenti Heyya ilçesi Adve köyünde dünyaya geldi.

Mısır’da 2011 senesinde gerçekleşen 25 Ocak Devrimi’nin peşinden, Haziran 2012’de meydana getirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 51,73’ünü alarak Mısır Cumhurbaşkanlığı görevine geldi.

24 Temmuz 2012’de Mursi’nin Cumhurbaşkanlığını kazandığı resmen açıklandı ve Mursi, 30 Temmuz 2012’de yemin ederek görevine başladı.
Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın (İhvan) siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi’nin Başkanlığını da yapan Mursi, 2000-2005 yılları arasında Mısır parlamentosunda milletvekilliği yapmıştı.

Makine mühendisi olan Muhammed Mursi, evli ve 5 çocuk babasıydı.

Darbe’nin arkasından hakkında oluşturulan “Hapishaneler baskını” davasında, Mursi idama mahkum edildi. Sadece bir buçuk yıl sonrasında Yüksek Mahkeme sonucu bozarak Mursi’nin tekrardan yargılanmasına karar verdi.

Mursi hakkında görevden uzaklaştırıldıktan sonrasında 6 ayrı dava açıldı. Mursi’nin 4 davası karara bağlanmış, 2 davasında ise yargılama süreci devam ediyordu.
Muhammed Mursi, eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Kutsal’i (1981-2011) istifaya zorlayan 2011 yılındaki halk devriminin arkasından, 2012 senesinde ülke tarihinde demokratik yollarla göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı olmuştu.

Mursi, 3 Temmuz 2013’te devrin Müdafa Bakanı ve arkasından Cumhurbaşkanı olan Abdulfettah es-Sisi tarafınca meydana gelen askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmıştı.

Askeri darbeyle görevden uzaklaştırılan Mursi, kamuoyunda “Hamas adına casusluk ve Vadi Natrun Hapishanesi’nden kaçış” olarak malum dava için bugün hakim karşısına çıkmıştı. Hakimden söz alarak konuşan Mursi, konuşmasının arkasından baygınlık geçirmiş ve mahkeme salonunda yaşamını kaybetmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × four =