Facebook’un Başı Yeni Gelişmelerle Tekrar Dertte!

Yakın bir dönemde İngiltere merkezli Cambridge Analytica skandalı ile başı büyük bir belaya giren Facebook, tam kendini temize çıkartacekken New York Times gazetesi tarafından duyurulan yeni bir skandal ile karşı karşıya kaldı.

0
21

Yakın bir dönemde İngiltere merkezli Cambridge Analytica skandalı ile başı büyük bir belaya giren Facebook, tam kendini temize çıkartacekken New York Times gazetesi tarafından duyurulan yeni bir skandal ile karşı karşıya kaldı.

Facebook, başta Apple ve Samsung olmak üzere yaklaşık 87 milyon kullanıcısının sahip olduğu kişisel bilgileri bu şirketler ile paylaştığını ifade eden New York Times’ın hazırladığı rapora göre, Cambridge Analytica skandalında olduğu gibi Facebook kullanıcılarının tüm bilgilerinin teknoloji firmalarına dağıtıldığı belirtildi.

Son 10 yıllık süreç içerisinde Facebook’un 60’dan fazla şirket ile anlaşma yaptığının ifade edildiği raporda, bu bilgi paylaşımının Facebook tarafından kasti bir şekilde gerçekleştirildiği belirtilirken, listede dünyaca ünlü birçok telefon üreticisi markanın yer aldığı belirtildi.

Aralarında Apple, Microsoft, Samsung, Blackberry gibi dünya genelinde oldukça popüler olan ve kullanım oranı bir hayli yüksek olan teknoloji şirketlerinin yer aldığı listede aynı zamanda Amazon gibi perakende satış alanında lider firmaların yer aldığı da gözlerden kaçmadı.

2011 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yürürlüğe alınmış olan ABD Fedarel Ticaret Komisyonu tarafından uygulanan kurallara göre Facebook’un bu yaptığı herhangi bir suç teşkil etmiyor.

Facebook’tan Açıklama Hızlı Geldi

Konu hakkında New York Times tarafından yayınlanan rapor sonrasında açıklama yapan Facebook’un üst düzey yetklisi konumunda olan Ime Archibong, akıllı cep telefonlarının ve cihazların popülerleşmeye başladığı dönemlerde uygulama mağazalarının henüz rövaşta olmadığını, bu yüzden Facebook’un, tıpkı Twitter ve Youtube tarafından yapıldığı gibi cihaz üretimi gerçekleştiren şirketler ile doğrudan bir temas gerçekleştirmesi gerektiğini belirtti.

Archibong, açıklamalarında bu sürecin bir süre devam ettiğini, Facebook’un herkese ulaşma hedefi doğrultusunda güvenli bir erişim için API sistemini hayata geçirdiğini, bu vasıta ile son 10 yıllık süre zarfında 60 şirketin de bu hizmetten fayda sağladığın belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 + 6 =