Fransada Sağlık Bakanı, eski Başbakan ve eski Sağlık Bakanının evlerine koronavirüs baskını

0
7
Fransa'da Sağlık Bakanı, eski Başbakan ve eski Sağlık Bakanı'nın evlerine

Fransada polis, Sağlık Bakanı Olivier Veran, eski Başbakan Edouard Philippe ve eski Sağlık Bakanı Agnes Buzynin evlerine baskın düzenledi.

 Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını kötü yönettiği gerekçesiyle Fransa Adalet Divanınca 7 Temmuz’da açılan soruşturma kapsamında Veran, eski ve Le Havre Belediye Başkanı Philippe, şubatta Sağlık Bakanı görevinden istifa eden Buzyn, eski Hükümet Sözcüsü Sibeth Ndiaye ve Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Jerome Salomon’un evlerinde polis tarafından arama gerçekleştirildi. Veran ve Salomon’un ofislerine de baskın yapıldığı belirtildi. Le Monde gazetesinin haberinde ise baskın sırasında bu siyasetçilerin Kovid-19’a karşı alınması gereken önlemleri alıp almadığının kontrol edildiği kaydedildi. Veran, Philippe ve Buzyn hakkında salgın başladığında suç duyurusunda bulunmuş ve mahkeme hükümete soruşturma açmıştı. Mahkeme, hükümete yöneltilen 90 suçlamadan yalnızca 9’unu işleme almayı kabul etmişti. Mevcut Başbakan Jean Castex hakkında da Kovid-19 salgını sürecini kötü yönettiği gerekçesiyle geçen ay suç duyurusunda bulunulmuştu. Fransa’da hükümet üyelerini yalnızca Fransa Adalet Divanı yargılayabiliyor. 

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/dunya/fransada-saglik-bakani-eski-basbakan-ve-eski-saglik-bakaninin-evlerine-koronavirus-baskini-6330741 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × three =