Google çalışanlarını gizlice izlemiş

0
9
Google çalışanlarını gizlice izlemiş

ABD Çalışma Bakanlığı, gelen şikayet üzerine yaptığı incelemede Google’ın işçilerini işten çıkarmadan önce gizlice izlediklerini ortaya çıkardı. İşine son verilen işçilerin protestoların organize edilmesinde rol aldıkları ortaya çıktı.

 Gelen şikayet, Laurence Berland ve Kathryn Spiers isimli, 2019’un sonlarında işten çıkarılan ve işçi aktivistliği faaliyetlerinde bulunan iki kişiyi merkez alıyordu. Berland, Google’ın IRI Consultanrs isimli, işçi sendikalaşmasına karşı durmasına bilinen firmayla işbirliği yapması üstüne protesto başlatmıştı. Gerçekleşen protestolarda çok sayıda işçinin görevine son verilmişti ancak yapılan incelemede sadece Berland ve Spiers’ın görevine son verilme şekillerine işçi kanunlarına aykırı davranıldığı tespit edildi.Spiers ise Google çalışanlarının IRI Consultants’ın internet sitesine girdiklerine karşılarına mini bir açılır pencere çıkmasını sağlamıştı. Bu pencerede firmanın sendika karşıtı tavrı özetleniyordu. Google, Spiers’ın gizlilik politikalarını ihlal ettiğini belirtti, bu da Spiers’ın sektördeki itibarını zedeledi.İki eski çalışan ve Google şu anda görüşme halinde ve konu mahkemeye taşınmak üzere. Google eğer anlaşmayı seçmezse, mahkemeden bugüne kadar görevlerine devam etmişler gibi maaş almaları ve işlerine geri dönmeleri kararı çıkabilir.Bir zamanlar mutlu çalışma ortamıyla bilinen Google, son yıllarda skandallarla çalkalanıyor. Firma, Andy Rubin adlı eski yöneticisine cinsel taciz araştırması sebebiyle 90 milyon dolar tazminat ödemek zorunda kalmıştı ve bu durum, küresel çapta çalışanların protesto gösterilerine dönüşmüştü.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/teknoloji/google-calisanlarini-gizlice-izlemis-6379314 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen + 12 =