Güneşte meydana gelen patlama anı ilk kez görüntülendi

0
22
Güneş'te meydana gelen patlama anı ilk kez görüntülendi

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA), 10 yıldır süren Güneşin hareketlerinin takip edilmesiyle ilgili görevlendirdiği uzay aracı Solar Dynamics Observatory, Güneşin yüzeyindeki patlamalara ilişkin yeni görüntü yayınladı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Güneş’in hareketlerini gözlemlediği Solar Dynamics Gözlemevi’nin (SDO) kuruluşunun 10. yılı dolayısıyla Güneş’in yüzeyindeki patlamalara ilişkin yeni görüntü yayınladı.Görüntülerde Güneş’in yüzeyinde aniden meydana gelen patlamanın anı ve koronal kütle atımının yaşandığı görüldü. Görüntülerin ilk kez yayınlandığı açıklandı. NASA’ya bağlı faaliyetlerini yürüten Güneş Dinamikleri Gözlemevi SDO Şubet 2010’da kurulmuştu. SDO yaptığı çalışmalarda Güneş’in hareketlerini ve uzay hava durumuna etkisini inceliyor. 

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/teknoloji/guneste-meydana-gelen-patlama-ani-ilk-kez-goruntulendi-6375266 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one + seventeen =