Haişen vurmaya başladı

0
5
Haişen vurmaya başladı

Güney Kore kıyılarına ulaşan Haişen Tayfunu, Ulsan kentini saatte 126 kilometre hızla vuruyor. Tayfunun çok şiddetli yağışa yol açması beklenirken, elektrik kesintileri ve uçuş iptalleri var.

Japonya’da milyonlarca kişinin tahliyesine neden olan Haişen tayfunu, Güney Kore’nin liman kenti Busan’ın kuzeyinde Ulsan’ı etkisi altına aldı.Yonhap ajansının haberine göre, Kore Meteoroloji Dairesi, sezonun 10. tayfunu Haişen’in, Ulsan’ın yaklaşık 30 kilometre güneybatısında karayı vurmaya başladığını duyurdu.Bölgede çok şiddetli yağışa yol açması beklenen Haişen’in maksimum rüzgar hızının saatte 126 kilometreye ulaştığı uyarısı yapıldı.Elektrik kesintilerine, uçuşların iptaline ve 900’den fazla bölge sakininin tahliyesine neden olan Haişen’in 24 saat içinde etkisini yitirerek tropik fırtına kategorisine inmesi bekleniyor.Japonya’nın güneybatısındaki Kyuşu bölgesinin tamamını etkisi altına alan Haişen tayfunu nedeniyle Kagoşima, Kumamoto, Miyazaki ve Nagazaki’de 17 kişi yaralanmış, 142 bin hanede elektrik kesintisi meydana gelmişti. Kyuşu’da 8 milyondan fazla kişi için tahliye emri yayımlanmıştı.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/dunya/haisen-vurmaya-basladi-6300039 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen − 11 =