Hükümet Çalışma Başlattı Mı? EYT Kimleri Kapsayacak?

0
130

EYT’de bugün yeni gelişmenin olup olmadığı merak ediliyor. EYT son dakika haberleri yakından takip ediliyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili gelişmeler devam ediyor. EYT hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Karşıcılık bu mevzuyu devamlı gündemde tutsa da, bizim gündemimizde yok. Aksi halde sistemimizi çökertiriz. Biz seçim alacağız diye, popülist siyaset yapmayacağız. Muhalefetin sırtında yumurta küfesi yok. Olmayacak şeyleri söz veriyorlar.” demişti. Mevzu ile ilgili son izahat MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı’dan geldi.

EYT son dakika gelişimleri araştırılıyor. 27 Mayıs EYT’de bugün yeni haber var mı? Emekli olma şartlarından kabul edilen yaş şartını yerine getirmeden emekli olmak isteyen vatandaşlar erken emeklilik ile ilgili bir izahat olup olmadığını öğrenmek istiyorlar. Mevzu ile ilgili gelişmeler devam ediyor. Son izahat MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı’dan geldi. Kalaycı, “EYT, 3600 ek gösterge şeklinde mevzuları CHP, İYİ Parti, HDP istismar etti. Belediye seçimleriyle bu problemler çözülecekmiş şeklinde gösterdiler. Bu sorunların çözümü için bizim yaptığımız teklifler var. Bunların çözümü aşama aşama, zaman içinde olacaktır esasen.” dedi.

EYT Son Dakika Açıklamaları

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı katılmış olduğu bir tv programında, “EYT, 3600 ek gösterge şeklinde mevzuları CHP, İYİ Parti, HDP istismar etti. Belediye seçimleriyle bu problemler çözülecekmiş şeklinde gösterdiler. Bu sorunların çözümü için bizim yaptığımız teklifler var. Bunların çözümü aşama aşama, zaman içinde olacaktır esasen” açıklamalarında bulunmuş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan EYT Açıklaması

EYT hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hususi bir tv kanalında soruları yanıtladı. Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili bir düzenleme olup olmayacağının sorulması üstüne de Cumhurbaşkanı Erdoğan “Karşıcılık bu mevzuyu devamlı gündemde tutsa da, bizim gündemimizde yok. Aksi halde sistemimizi çökertiriz. Biz seçim alacağız diye, popülist siyaset yapmayacağız. Muhalefetin sırtında yumurta küfesi yok. Olmayacak şeyleri söz veriyorlar. Biz bu şekilde yapamayız” dedi. Görüşmede, Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da, EYT’li bir milyon 300 bin şahıs bulunduğunu, bu kişilerin emekli edilmesi durumunda ileride hazineye 60 milyar lira yük getireceği bilgisini verdi.

EYT’lilere Söz Veren Mansur Yavaş Sırt Çevirdi

31 Mart Mahalli Seçimleri öncesi Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili problemi çözeceğine ilişkin vaatte bulunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, mevzuyla ilgili soruya yanıt veremeden oturumu kapatıp salonu terk etti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olan Mansur Yavaş, Belediye Meclis Üyesi Sinan Burhan’ın “Adaylık sürecinde 700 bin EYT’linin sorunlarını çözeceğim demiştiniz. Gelecek yıl etkinlik raporları görüşülürken biz bu sorunları çözmüş olacak mıyız? Bizlere bu sorunları soran vatandaşlara ben ne yanıt vereceğim?” sorusuyla karşılaştı.

“EYT Gündemimizde Yok”

22 Şubat’ta Aile Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk mevzu ile ilgili bir izahat yapmış oldu. Bakan Selçuk açıklamasında, ‘EYT gündemimizde yok’ dedi.

Bakan Albayrak Ne Demişti?

6 Şubat’ta Bakan Albayrak, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) mevzusunda bir düzenleme yapıyıp yapılmayacağı sorusuna “EYT mevzusu ile ilgili bu hükümetin cevabı ortada. Fazlaca rahat yaklaşmak doğru değil. Gündemimizde yok” yanıtını verdi.

EYT Nedir?

1998’da işe giren bir işçinin 2023 senesinde emekli olma hakkına sahipken, birkaç yıl sonrasında çıkarılan bir yasa ile emekliliğinin 15 yıl sonraya 2038 yılına ertelenmesi olarak aktarılıyor.

Yaş Şartı Ne kadara Çıkarıldı?

Emeklilik yaşı hanımlarda 58, erkeklerde 60’a, prim gün sayısı 7000’e yükseltildi. 8 Eylül 1999’dan ilkin işe girenler için hanımlarda 40 ile 58, erkeklerde de 44 ile 60 yaş içinde değişen kademeli geçiş süresi getirildi. Benzer yaş sınırı Emekli Sandığı ve Bağ-Kur kapsamındakiler için de getirildi.

Yasa Kimleri Kapsadı?

Getirilen yaş şartı yalnız yeni işe girenleri değil, eski çalışanları da kapsadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × 5 =