İhracat ‘gıdasını’ online’da buluyor

0
11
İhracat ‘gıdasını’ online’da buluyor

Ege İhracatçı Birlikleri’nin gerçekleştireceği (EİB) sanal gıda fuarı The Fource’un tanıtımı yapıldı. 2327 Kasım 2020’de düzenlenecek The Fource, pandemi süreciyle sekteye uğrayan ticari girişimleri çağın sağladığı imkanlarla canlandırarak dünyanın dört bir yanındaki gıda sektörü paydaşlarına erişim sağlayacak.

EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, dijitalleşme sürecinde en hızlı pozisyonu alan birliklerden olduklarını belirtti. Küresel ölçekte yaşanılan bu salgının gıda ve tarım sektörlerinin ne kadar stratejik bir öneme sahip olduğunun farkına varılmasını sağladığını söyleyen Eskinazi, “Pandemi sonrasında Türkiye’nin ihracatı 2020 Ocak-Eylül döneminde yüzde 10.9 düşerken, tarım ürünleri ihracatının aynı dönemde yüzde 4.8 artış gösterdi. Türkiye’nin ihracatını gıda ve tarım sektörlerinin ayakta tuttu” dedi. EİB Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep de, “Fuarın temasını Anadolu olarak seçtik. Ürünlerimizi ABD, Çin, Almanya, İngiltere, Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere tüm dünyadan gıda oyuncularını buluşturacağız” diye konuştu.1 milyar dolarEge Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Terci, pandemi döneminde en çok tercih edilen ürünlerin bitkisel yağlar, mercimek, nohut, fasulye, bezelye, bulgur, makarna ve un olduğunu belirtti. Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cahit Doğan Yağcı ise pandemi döneminde antioksidan sağlıklı gıdaya olan talep artışının ihracata olumlu etki ettiğine işaret etti. Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit, 2020 yılı sonundaki 1 milyar dolar ihracat hedefine fuarla ulaşabileceklerini belirtti. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı M. Kadri Gündeş, “Bu fuar özellikle ülkemizin zeytin ve zeytinyağı kalitesini tüm dünyaya duyurmak için çok önemli bir platform” dedi.Tarımın önemi hatırlandıEge Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, pandeminin tarımın önemini hatırlattığını belirterek, sektör olarak pandemi döneminde insan üstü bir gayretle üretime ve ihracata devam ettiklerini, bu sayede gıda krizi yaşanmadığını anlattı.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/ihracat-gidasini-onlineda-buluyor-6323746 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

17 − one =