İhracatçıya 4 yıllık yeşil pasaport

0
6
İhracatçıya 4 yıllık yeşil pasaport

İhracatçılara yurt dışı seyahatlerini daha kolay yapabilmeleri için verilen hususi damgalı ‘yeşil pasaportların’ kullanımına ilişkin uygulamalar kolaylaştırıldı.

Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile ihracatçılara sağlanan hususi pasaportların süresini 2 yıldan 4 yıla çıkaran kanuni düzenleme, bunun uygulama kararına da eklendi.Kararın en önemli düzenlemesini ise hak mahrumiyeti süresindeki indirim oluşturdu.Daha önce hususi damgalı ususi damgalı pasaport alabilme şartlarını kaybeden kişilerin pasaportlarını iptal ettirme ve firmaların bu durumu bölge müdürlüklerine bildirme şartlarına uyulmaması halinde 10 yıllık hak mahrumiyeti uygulanıyordu. Yapılan yeni düzenlemeyle hak mahrumiyeti süresi 10 yıldan 4 yıla indirildi. Ayrıca daha önceki kararda Ekonomi Bakanlığı’na yapılan atıflar, Ticaret Bakanlığı’na yapılırken, hususi damgalı pasaport müracaat sürecine ilişkin uygulama usul ve esaslarını belirleme konusunda da bakanlığa yetki verildi. Daha önce hususi pasaport başvurularında, firmayı temsil ve ilzama yetkili kişiler yapabilirken, buradaki ilzam şartı kaldırıldı.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/ihracatciya-4-yillik-yesil-pasaport-6324574 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 − 12 =