İklim krizine karşı Yeşil Kuğu Platformu

0
5
İklim krizine karşı Yeşil Kuğu Platformu

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın (TSKB)  sürdürebilir ve kapsayıcı kalkınmanın önündeki en büyük engel olan iklim krizine  karşı ortak hareket etmek amacıyla, kurduğu ‘TSKB Yeşil Kuğu Platformu’nun ilk raporu yayımlandı.

TSKB’den yapılan açıklamaya göre, TSKB, küresel ısınmanın sadece ekonomik değil, çevresel ve sosyal anlamda da beklenmedik ağır sonuçlara neden olabileceğini savunuyor.Platform çatısı altında gerçekleştirilen ilk çalışma olan ‘İklime Dair’ başlıklı bir rapor yayımladı. Raporda, küresel ısınmayla birlikte 2020 yılında gündeme gelen “Yeşil Kuğu” kavramının, finans ve ekonomi dünyasını derinden etkileme potansiyeline sahip, öngörülmesi güç nadir olaylara vurgu yapmak için kullanılan “Siyah Kuğu” kavramından çok daha yıkıcı etkiye sahip olduğuna dikkat çekiliyor.TSKB Genel Müdürü Ece Börü, küresel  bir sorunla mücadelenin ancak tüm kesimlerin kararlılığı ve iş birliğiyle gerçekleşebileceğini belirterek, küresel ısınmayla ilgili endişe  verici gelişmelerin, “Yeşil İktisadi Toparlanmayı” kaçınılmaz kıldığını aktardı. Börü, iklim kriziyle ilgili riskleri anlamak ve yönetmek için pek çok kurum ve kuruluşun koordine olması gerektiğini bildirdi.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/iklim-krizine-karsi-yesil-kugu-platformu-6323685 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eighteen − 3 =