İlköğretimde 1. Sınıfların Halen Ay Belirsizliği Sürüyor!

0
4
İlköğretimde 1. Sınıfların Halen Ay Belirsizliği Sürüyor!

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ilkokula başlamada yaş sınırı olarak 69 ayı ifade etse de 66 aylık evlatların okula başlaması için listeler oluşturuldu.

Milyonlarca talebe ve öğretmen 14 Haziran Cuma günü yaz tatiline başlamış olacak. Son sınıflar imtihan telaşı yaşayacakken, birçok aile de çocuğunun okula başlamasının mutluluğunu paylaşacak. Sadece her yıl olduğu benzer biçimde bu yıl da ilköğretim 1. sınıfların kaç yaşlarında okula başlayacakları mevzusunda karmaşa var.

Bakan Geçtiğimiz Aylarda ’69 Ay’ Dedi

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, mevcut sistemde 66 aylık evlatların okula başlaması yönündeki kararın değişeceği sinyalini vermiş ve “69, 70, 71 aylık evlatların ilköğretim 1. sınıfa kaydı zorunludur sadece veli isteğiyle 1 yıl erteleme yapılabilecektir. 66, 67, 68 aylık çocuklar, okul öncesi eğitim kurumu aday kaydına alınır sadece veli isteğiyle ilkokula 1 yıl erken başlayabilir. Söz mevzusu düzenleme, 2019-2020 eğitim öğretim yılı itibarıyla uygulanacak.” demişti.

Buna nazaran önümüzdeki eğitim-öğretim senesinde 69 aylık evlatların ilköğretim 1. sınıfa başlamaları gerekiyor.

66 Aylık Evlatların Listeleri Yollandı

Sadece Bakanlık tarafınca oluşturulan ve Ulusal Eğitim Müdürlükleri’ne yollanan listelerde ise 66 ay ve üstü çocuklar yer aldı. Veliler ise 66 aylık (5.5 yaş) mı yoksa 69 aylık (5.5 yaş üstü) mı evlatlarının 1. sınıfa başlamış olacağı mevzusunda, kati bir izahat yapılmasını bekliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × one =