İngiltere’yle imza cazibe oluşturacak

0
8
İngiltere’yle imza cazibe oluşturacak

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye ile İngiltere’nin başını çektiği Birleşik Krallık arasında STA imzalanmasına ilişkin, “Yapılan anlaşma ile Gümrük Birliği kazanımlarının korunuyor olması bir yana, dış ticaretteki en büyük partnerimiz olan Birleşik Krallık ile ekonomik ilişkilerimizi daha da derinleştirecektir” dedi.

Türkiye ile Birleşik Krallık arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’na (STA) ilişkin değerlendirmede bulunan Bahçıvan şunları söyledi:“Öncelikle anlaşma ile iki ülke arasındaki mevcut ticaret koşulları korunuyor ve ticaretin Brexit öncesi koşullarda yani Gümrük Birliği’nde olduğu gibi tarife ve kotasız devamına imkan sağlıyor. Bunun yanında anlaşmanın ülkemizin tüm sanayi ve tarım ürünlerini içeriyor olması da çok önemlidir. Anlaşmanın TBMM’nin onayı ile yürürlüğe girmesinin yanı sıra iki ülkenin önümüzdeki 2 yıl içinde anlaşmanın yeni alanları kapsamasına yönelik olarak tekrar görüşmelerini öngören bir hükmün bulunması da son derece önemli. Çünkü ikinci aşamada Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki ticari ilişkiyi yatırım ve hizmet sektörünü de kapsayacak şekilde genişletmek mümkün olacaktır.”İvme kazandırırBu yönleriyle bakıldığında dünyanın en gelişmiş ekonomilerinden biri olan Birleşik Krallık ile yapılmış olan Serbest Ticaret Anlaşması’nı, Türkiye açısından, gelecek yıllara ilişkin önemli bir kazanım olarak değerlendirilmesi gerektiğini bildiren Bahçıvan, “Türkiye, içinde bulunduğu coğrafi koşullar ve sahip olduğu, gelişmeye açık ekonomik kapasite ve yetenekleri göz önüne alındığında, bu anlaşmanın yaratacağı ivme ile uluslararası yatırımcılar açısından da bir cazibe oluşturacaktır” yorumunu yaptı.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/ingiltereyle-imza-cazibe-olusturacak-6393527 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twelve + twenty =