İrandan Netanyahunun nükleer bomba iddiasına tepki

0
6
İran'dan Netanyahu'nun 'nükleer bomba' iddiasına tepki

İran, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahunun Tahran yönetiminin birkaç ay içinde iki nükleer bomba için yeterli zenginleştirilmiş uranyuma sahip olacağı yönündeki iddiasına tepki gösterdi.

 Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, yaptığı yazılı açıklamada, Netanyahu’nun Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurulu’na video mesajla yaptığı konuşmayı eleştirdi.İsrailli yöneticilerin uluslararası mahkemelerde yargılanmasını önlemek için Netanyahu’nun dünya kamuoyunu aldatmaya çalıştığını savunan Hatibzade, “Netanyahu, BM kürsüsünü kullanarak yalanlarını sürdürüyor. Karşı karşıya olduğumuz komplo, bu rejimin (İsrail’in) sahte bilgiler yayan biriminin yeni bir uydurmasıdır.” ifadelerini kullandı.Netanyahu, BM 75. Genel Kurulu’nda İran’ın P5 1 ülkeleriyle 2015’te imzaladığı nükleer anlaşmanın şartlarını ihlal ettiğini öne sürerek, “Bu ihlaller nedeniyle İran birkaç ay içinde iki nükleer bomba için yeterli zenginleştirilmiş uranyuma sahip olacak. İran’ın nükleer silaha sahip olmak istediği konusunda şüphe yok.” demişti.

Bu yazı ilk olarak https://www.milliyet.com.tr/dunya/irandan-netanyahunun-nukleer-bomba-iddiasina-tepki-6318967 adresinde yayınlanmıştır. Bilgilendirme amacıyla HabeRota.com’a yayınlanmıştır. Yayınlama hakları kaynak siteye aittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × 1 =